Читать «Смъртта на крал Артур (Роман от XIII в.)» онлайн - страница 170
Автор неизвестен
60
53**** Повествованието е осяно с времеви маркери. В това отношение авторът на
61
56* Жестът на Ланселот е изключение за рицарските практики в артуровския роман. Обикновено рицарите не носят нито материални блага, нито пари в себе си. Отплащат се за оказаното гостоприемство с воински услуги. В образа на Дон Кихот Сервантес довежда до краен предел тази рицарска особеност.
62
57* Повествованието често прибягва до анонси. Всички те се отнасят за бъдещи злощастия и в този смисъл допринасят за трагическата атмосфера в романа.
63
59* Средновековните писатели често описват римската богиня на съдбата Фортуна като своенравна жена с непредвидим характер. В средновековния контекст богинята олицетворява не толкова непредотвратимия ход на събитията, колкото повратностите в живота на хората.
64
59** Намек за Авесалом, един от синовете на израилския цар Давид. Вж.
65
59*** Средновековната публика познава героите на Омировата епопея главно от „античния“
66
59**** Разказите от XII в. за Тристан и Изолда не уточняват кога са живели героите. И тук авторът прибягва до псевдохронология. Но като споменава тези герои, очевидно текстът цели да обхване личности както от древността, така и от съвременността. Тирадата на Боорт е изкуствено пришита към повествованието и съдържа мотиви, типични за тогавашния антифеминизъм. Средновековните писатели често прибягват до подобни реторически похвати и изграждат своя разказ като рапсодия. За автора на
67
68* В средновековната литература срокът от 40 дни е традиционен за решаване на спорни въпроси.
68
70* Лайтмотив в