Читать «Смъртта на крал Артур (Роман от XIII в.)» онлайн - страница 167
Автор неизвестен
25
Пролог*** Жирфлет, рицар на Кръглата маса. Появява се като епизодичен герой в редица рицарски романи. Най-значителната му роля е в настоящата творба: след битката в Солсбъри и смъртоносната рана, която Артур получава, Жирфлет остава до последния миг на краля. Той изпълнява, макар и с нежелание, последната воля на Артур — да хвърли меча му Ескалибур в морето, за да не попадне славното оръжие в недостойни ръце (§ 192–193).
26
Заглавията на главите и частите са заимствани в голямата си част от изданието
27
2* Романната фикция конструира сложен механизъм за достоверност на разказа. Повествованието приема формата на верижно свидетелство: Боорт и останалите участници в търсенето на Граала разказват своите преживелици като очевидци; дворът на Артур е обществото, което слуша за пръв път разказите и където те ще бъдат записани като хроника по заръка на краля.
28
3* Романът продължава християнската перспектива, поета от
29
3** Бодемагю, крал на Гор и баща на Мелеаган в романа на Кретиен дьо Троа
30
4* Става дума за
31
4** Изразът „извор на всички красоти“ се среща по адрес на Гениевра и в
32
Дума или израз, образувани чрез буквален превод от чужд език. — Бел. Dave
33
5* Боорт и Лионел са братя и първи братовчеди на Ланселот; Хектор е брат на Ланселот. Тримата формират семейния клан на Ланселот, когото подкрепят безрезервно при всички обстоятелства.
34
11* Тук под „замък“ следва да се разбира укрепено селище, включващо повече сгради и съоръжения.
35
20* Прозвището на Ланселот „от Езерото“ идва от детството на героя. След смъртта на баща му — крал Бан — Ланселот бива отгледан от една езерна фея до осемнадесетгодишната си възраст.
36
22* Повтарящите се формули от този тип маркират т.нар. преплетено повествование, което следва последователно приключенията на множество герои, прехвърляйки се ту към едни от тях, ту към други.