Читать «Пътят на марсианците» онлайн - страница 110
Айзек Азимов
— Какво имаш предвид? — попита Шефийлд.
— Прахът! Прахът във въздуха. В него има берилий. Питайте д-р Вернадски.
Вернадски се изправи и си проби път напред.
— Какво значи това?
— Вие знаете — каза Марк. — Беше в данните, които ми показахте. Съдържанието на берилий в кората е много високо, така че същото трябва да се отнася и за праха във въздуха.
— И какво, ако е имало берилий? — попита Шефийлд. — Нека аз задавам въпросите, Вернадски. Моля ви.
— Берилиево отравяне, това е. Ако дишате берилиев прах, в белия дроб се появяват нелечими грануломи, каквото и да са те. Във всеки случай, дишането става затруднено и накрая настъпва смърт.
В схватката се намеси нов глас, силно възбуден.
— За какво говориш? Ти не си лекар. — Беше Нови.
— Зная — сериозно отвърна Марк, — но веднъж прочетох много стара книга за отровите. Беше толкова стара, че бе напечатана на истински страници от хартия. В библиотеката имаше няколко и аз ги прегледах, защото са такава рядкост, нали разбирате?
— Добре — кимна Нови. — Какво си прочел? Можеш ли да ми кажеш?
Марк повдигна брадичка.
— Мога да го цитирам. Дума по дума. „Изненадващо разнообразие от ензимни реакции в тялото се активират от известен брой бивалентни метални йони със сходен йонен радиус. Сред тях са магнезиевите, мангановите, цинковите, железните, кобалтовите и никеловите йони, както и някои други. Берилиевият йон, който има сходен заряд и размер, им действа като отрицателен катализатор. Ето защо берилият пречи на някои ензимно катализирани реакции. Тъй като очевидно белият дроб не може да изхвърля берилия, дишането на прах, съдържащ някои берилиеви соли, може да доведе до различни метаболични разстройства, причиняващи сериозни заболявания и смърт. Известни са случаи, при които това води до смърт. Началото на симптомите е коварно, като понякога се отлага с три години след поглъщането. Прогнозата не е добра.“
Капитанът се наведе напред от вълнение.
— Какво значи всичко това, Нови? Има ли нещо смислено в приказките му?
— Не знам дали е прав или не, но в думите му няма нищо абсурдно — отвърна лекарят.
— Искате да кажете, че не знаете дали берилият е отровен или не — остро рече Шефийлд.
— Не, не знам — призна Нови. — Никога не съм чел нищо за него. Никога не ми е попадал такъв случай.
— Берилият не се ли използва за нещо? — обърна се към Вернадски Шефийлд. — А?
С огромна изненада, Вернадски отвърна:
— Не, не се използва. По дяволите, не се сещам да се използва за абсолютно нищо. Но ще ви кажа друго. В първите дни на атомната енергия той е бил използван в примитивните ураниеви реактори като неутронен децелератор, наред с други неща, като парафин и графит. Почти съм сигурен в това.
— Сега обаче не се употребява, така ли? — попита Шефийлд.
— Не.
Един електронен инженер съвсем внезапно се обади:
— Струва ми се, че берилиево-цинково покритие се е използвало при първите флуоресцентни лампи. Като че ли си спомням, че някъде се споменаваше.
— Нищо повече, обаче? — попита Шефийлд.
— Не.
— Добре тогава, слушайте всички — заговори Шефийлд. — На първо място, всичко, което цитира Марк, е точно. Така пише в книгата. Моето мнение е, че берилият е отровен. В ежедневния живот това няма значение, защото съдържанието на берилий в почвата е много ниско. Когато човек концентрира берилий, за да го използва в ядрени реактори, флуоресцентни лампи или даже за сплави, той се сблъсква с токсичност и търси заместители. Открива такива, забравя за берилия и накрая забравя за неговата токсичност. А после се сблъскваме с необикновено богата на берилий планета, каквато е Млади и не можем да разберем какво ни е постигнало.