Читать «Прокрастинація» онлайн - страница 53

Джейн Б. Бурка

Багато прокрастинаторів живуть із глибинним конфліктом між суб’єктивним і об’єктивним часом, без бажання чи змоги зрозуміти, що їхня версія часу може дуже відрізнятися від реального. Замість того, щоб легко та плинно пересуватися від суб’єктивного часу до об’єктивного, вони ведуть боротьбу. Хтось вважає реальний час нерелевантним, наче його вигадали для простих смертних. Деякі люди живуть у стані вічної розгубленості в часі, коли вони ніби розуміють, що показує годинник, та за мить виявляють, що часу майже не лишилося, і це вибиває у них землю з-під ніг, хоча наступного разу вони знову повторюють цей досвід. Ваше суб’єктивне сприйняття часу здається настільки невід’ємною частиною вас самих, що вам може бути складно прийняти правду про те, що це — особистісне бачення, яке виходить із вашого культурного чи родинного середовища, вашого біологічного спадку та вашої психології.

І все ж воно особисте. Насправді, ваше суб’єктивне відчуття часу може спантеличувати або дратувати інших людей, котрі мають власне, унікальне відчуття часу, яке, можливо, дуже відрізняється від вашого. Дружина може спитати в чоловіка: «Чому ти завжди приходиш вчасно на софтбольні матчі, але спізнюєшся в оперу?» А чоловік може відповісти: «Ти приходиш в оперу за двадцять хвилин до підняття завіси і думаєш, що я спізнився, хоча я сідаю на місце якраз перед тим, як оркестр починає увертюру!» Одного прокрастинатора, що поспішав на пошту вночі 15 квітня, запитали, чому він так пізно подає свою податкову декларацію; у відповідь він заявив: «До півночі ще п’ять хвилин — ще не пізно!»

Коли двоє людей по-різному ставляться до часу — і до того, що значить «бути вчасно», — можна здуріти, поки щось заплануєш. «Коли я домовляюсь про те, щоб вийти з дому о дев’ятій, я маю на увазі “приблизно о дев’ятій” (що може означати “о пів на десяту чи якось так”), і за стільки років моя дружина вже мала б це зрозуміти», — каже архітектор, чия дружина закипає о 9:05, бо вона була готова виходити та нетерпляче зиркала на годинник ще о 8:45. Ленора виросла на Гаваях, де всі жартують про життя «за гавайським часом», та навіть там, де до спізнень усі готові, люди без зайвих слів сходяться на тому, що бувають випадки, коли важливо з’явитися вчасно. Очевидно, що поняття «вчасно» та «пізно» можна інтерпретувати по-різному.

Намагатися змусити когось прийняти ваше суб’єктивне відчуття часу — це завідомо програшна битва, адже кожен має унікальні стосунки з реальним часом. Натомість можна прагнути до порозуміння щодо ваших суб’єктивних відмінностей і шукати компроміс.