Читать «Остання шабля» онлайн - страница 9
Николай Данилович Руденко
про інші краї, де життя кипить і вирує, де кожній здібній людині відчиняються двері до знань і достатку...
Десь високо за свинцевими стружками осіннього хмаровиння ревіли реактивні літаки. Пілоти твердо вірили, що незабаром відірвуться від нудної липучки, яка називається земним тяжінням, полетять назустріч новим світам, щоб привезти звідти відомості про далекі, фантастичні цивілізації...
Тим часом по землі, витягуючи діряві чоботи з липкого багна, йшла жінка з в'язкою хмизу на плечах. Вона аж згиналася під важкою ношею, але не спинялася для перепочинку, бо, якщо звалити хмиз і випростати спину, хто тоді допоможе підняти в'язку на плечі?
Сиве пасмо, мов голубине крило, вибилося з-під мокрої хустини, пов'язаної дашком, прилипло до спітнілого чола, а руки заклякли від мотузяної петлі, що врізалася в долоні. Чорні очі були спокійні, в них не помічалося втоми. Видно, жінка звикла до такої роботи.
Штовхнула коліном хвіртку, зайшла у двір, поклала в'язку на призьбі, а сама прихилилася спиною до стіни і лише тоді відчула, як вона стомилася. Якусь мить стояла отак у ранніх вечірніх сутінках. Потім піднялася на ґанок і стиха зойкнула.
На порозі, біля дверей, лежало щось чорне, нерухоме. Н аз коло тхнуло буряковим самогоном. Невже знову він?.. Жінка нагнулася, — так і є... Минулого разу Вмшиваний постукав у двері тихенько, чемно, розмовляв з нею про сина, обіцяв завезти дров. А коли нагнулася за рогачем, щоб дістати з печі горщика й почастувати гостя свіжими варениками, він обхопив її ззаду, почав ламати, крутити руки. Ледве вирвалася... Вихопила з печі гарячу головешку, жбурнула йому просто в обличчя. Він відскочив до дверей. Тоді голими руками почала вигрібати жар і кидати туди, де стояла незугарна постать з сизим від пияцтва носом, з роздутими ніздрями і виряченими, мов у рака, очима. Так і впала біля печі. Опам'яталася лише тоді, коли полум'я своїм гарячим язиком лизнуло її в обличчя. Наступного дня вона вийшла на роботу з перев'язаними
2 М. Р/девво
руками, а Вишиваний довго скаржився, що його обсіли чиряки, і не показувався на людські очі.
Жінка постукала у віконце.
« Ларивоне!„Ларивоне!
Скрипнули сусідні двері, на порозі в тьмяному світлі каганця, що горів у сінях, з'явилася висока, худорлява постать літнього чоловіка в латаних солдатських штанях, у спідній сорочці та в калошах на босу ногу.
Це ти, Маріє?..
— А хто ж?..
— Знову по хмиз ходила?..— Голос його був застуджений, з грудей виривався хриплуватий кашель.-^» Казав же — бери, коли треба... Чи мені жалко?
— Спасибі й за те, що притулок дав. А нахлібницею не була й не буду.
*— Та-а... Балакаєш казна-що... Заходь, ми якраз вечеряємо.
— Допоможи гостя спровадити.
Вона взяла його за руку, повела до своїх дверей. Ларивон штовхнув ногою обважніле тіло Вишиваного, невдоволено буркнув: