Читать «Давня історія України (в трьох томах). Том 1: Первісне суспільство» онлайн - страница 4
Колектив авторів
Як відомо, першою державою східних слов’ян була Київська Русь. Вона сформувалась у IX ст. на базі союзів племен. На ранній стадії і в процесі подальшого розвитку Русь зазнавала впливу з боку своїх сусідів: Хазарського каганату, Візантії, скандинавських країн. Не визнавати цього не можна, але не слід і переоцінювати їхній внесок у державотворчі процеси на Русі. Необхідно пам’ятати, що в Україні мали місце власні глибинні традиції політичного розвитку, що сягають VI—IV ст. до н. е. Це грецькі міста-держави Північного Причорномор’я і скіфська держава з центром на Нижньому Дніпрі, а також пізньоскіфська держава з центром у Криму — Неаполем Скіфським.
Звичайно, було б невиправданим спрощенням встановлювати між двома різночасовими політичними структурами прямий генетичний зв’язок, як це іноді робиться у вітчизняних і зарубіжних історико-публіцистичних виданнях українських авторів. Але рівною мірою є помилковим і заперечення будь-якого зв’язку між ними. Незважаючи на те що скіфські і античні державності становили стосовно корінного населення території України явища зовнішні, в своєму розвитку вони органічно входили в його життя. У наступні історичні епохи політичні традиції тут періодично відроджувалися сарматами, готами, Гунами, до складу об’єднань яких входили і слов’яни.
Аналогічна спадковість простежується у сфері духовної культури, окремі традиції якої сягають епохи землеробського енеоліту, коли предки іранців, слов’ян, греків, фракійців створювали образи патріархальних божеств. Скіфська епоха з притаманними їй тісними контактами праслов’ян та іранців закріпила в слов’янському пантеоні форми божеств, близькі до іранських. Особливий інтерес становлять зображення на давньоруських срібних браслетах-наручах і кам’яних рельєфах соборів ідола бога Симаргла, який зображувально і за формою імені близький до іранського божества Сенмурва.
Глибинна закоріненість традицій простежується в матеріальній культурі, зокрема в спорудженні жител і укріплень, у поховальній обрядовості, прикладному мистецтві. Знаменитий скіфський звіриний стиль, який розвинувся під впливом культури Греції і Переднього Сходу, помітно проступає в східнослов’янських зооморфних фібулах, київських змійовиках, браслетах-наручах, колтах, у галицьких керамічних плитках, чернігівській та володимиро-суздальській різьбі по каменю.
Підсумовуючи усе сказане, ще раз наголосимо: давня історія України становить не суму окремих подій і процесів, фактів матеріального життя, а органічне самостійне явище світової історії. Звичайно, на кожному його хронологічному зрізі діяли загальностадіальні закономірності, але водночас постійними були й генетичні процеси автохтонного розвитку.