Читать «Да ти се връща... в двоен размер» онлайн
Робърт Шекли
Робърт Шекли
Да ти се връща… в двоен размер
В Ню Йорк винаги е така. На вратата ти звънват, тъкмо когато си се опънал върху кушетката за една заслужена дрямка. Ако си волеви човек, ще си кажеш: „По дяволите, моята къща е моята крепост. Всяка телеграма може да се мушне и под вратата.“ Но ако си като Еделщайн, с не особено силен характер, тогава започваш да си мислиш, че това може би е блондинката от апартамент 12С, която идва да вземе назаем бурканче лют пипер. Или даже може да е някой луд филмов продуцент, който иска да направи филм по писмата, които си пращал на майка си в Санта Моника. (Пък и защо не. Не правят ли филми по къде по-скапани сценарии?)
Но този път Еделщайн наистина реши да не отваря. Легнал върху кушетката с все още затворени очи, той извика:
— Не искам нищо.
— Искате — отвърна глас от другата страна на вратата.
— Имам всички енциклопедии, четки и тенджери, които са ми необходими — извика в отговор Еделщайн. — Каквото и да носите, аз вече го имам.
— Вижте — обади се гласът. — Аз не продавам нищо. Искам да ви дам нещо.
Еделщайн се усмихна тъжно като нюйоркчанин, който знае че ако някой му направи подарък даже от пакет истински небелязани 20-доларови банкноти, той все пак накрая ще трябва да си плати за това.
— Ако е
— Но то е
— Не ме интересува — отговори Еделщайн, като се възхищаваше на твърдостта на характера си.
Гласът не се обади.
— Хей, ако си още там, моля да си отидеш — извика Еделщайн.
— Скъпи господин Еделщайн, цинизмът обикновено показва наивност — каза гласът. — Господин Еделщайн, мъдростта е дискриминация.
— Тоя пък сега ми чете лекции — каза Еделщайн към стената.
— Добре — продължи гласът. — Забравете тази работа. Останете си с цинизма и расовите предразсъдъци. Защо ли ми трябваше да се захващам?
— Чакай — отвърна Еделщайн. — Какво те кара да мислиш, че имам предразсъдъци?
— Хайде сега да не се разправяме — каза гласът. — Ако събирах пари за Хадаси или продавах израелски акции, щеше да бъде различно. Но очевидно аз съм това, което съм, така че извинете ме, че си позволявам да дишам.
— Не бързай, де — каза Еделщайн. — Що се отнася до мен, ти си само един глас от другата страна на вратата. Нямам представа дали си католик, адвентист или дори евреин.
—
— Господине, кълна ви се…
— Е — каза гласът. — Няма значение. Често ми се е случвало. Довиждане, господин Еделщайн.
— Чакай малко — извика Еделщайн.
Той се изруга, че постъпва като глупак. Колко често се бе лъгал и накрая бе плащал например 9,98 долара за някоя илюстрована двутомна
Но гласът беше прав. Кой знае как, но Еделщайн знаеше, че разговаря с човек от нееврейски произход.
А гласът щеше да си тръгне и да си мисли: