Читать «Калиакра» онлайн - страница 8
Петър Бобев
Той знаеше всичко, но такъв си беше редът — да чуе и виновника.
Ала турчинът вече бе научил кой е дошъл. Дързост бе добил. Затова се опъна:
— Нищо не съм й сторил.
— Не я ли бутна с хайванчето си?
— Не съм. Лъже проклетата гяурка!
Кадъ Мустафа го спря с ръка.
— Стига! Тебе чух. Да чуем и Дъба!
Напред се изстъпи Иван Дъба, градският седлар. Не току-тъй му бяха прикачили това прозвище. Як бе и широк в плещите Иван Седларя, як като дъб. Пристъпи той тежко, сякаш дъб разкърши клонаци и рече:
— Вървеше Кераца по сокака. А ти знаеш, трудна е невестата. Осман Хасаноглу разигра коня си. И я блъсна. До вечерта го роди. Мъртво. Туй е, кади. На, честен кръст, че е вярно!
Прекръсти се три пъти. И посочи с поглед небето, откъдето слънцето поглеждаше иззад перестите облаци като през сребърна ризница.
Турчинът се заинати:
— Не го слушай, кади! Лъже кучето му гяурско!
Още не свършил и Дъба го стисна за гръкляна.
— Кой лъже бе? Пръв път някой казва, че Иван Дъба лъже!
Чаушите се спуснаха да отървават нещастния Осман, който се задушаваше в мечите лапи на седларя. Задъхан, зачервен, Иван Дъба отпусна ръце. Избърса чело.
— Прав си — рече каймакаминът. — Ама не биваше. Баш сега…
Премисли и се обърна към подсъдимия, който още не бе дошъл на себе си:
— Сгрешил си, Османе, и пред аллаха, и пред хората. Все едно човек си затрил. Не е нарочно, знам. Ала и тъй си виновен. Петдесет тояги ти присъждам, Османе. За ум. Да гледаш друг път къде разиграваш жребеца си.
И се обърна към стражите:
— Сега го водете! И тая работа мина…
— Йок, кадъ! — обади се един тънък глас зад гърба му. — Хич не е минала!
Каймакаминът се обърна. На прага се бе изправил, висок, попрегърбен, салтанатлия, самият Курт Али бей, с голобрадо жълтеникаво лице, сърмошит кафтан, тънък ален елек и жълти свилени шалвари, с юфтени емении на краката и ивичеста чалма на главата, забодена с елмазена игла, а на ушите със златни обеци.
— Още нещо има! — додаде беят и лицето му се набръчка още повече като каймак на подварено мляко. А кожата край очите му се надипли по-ситно от женски бръчник.
— Аз няма да ти се бъркам в кадилъка, Мустафа. Тъй знаеш, тъй съдиш. Само ще те питам колко ли щеше да отсъдиш на гяур за такваз магария?
— Гяурите нямат коне, беим.
— Ами ако имаха?
— Толкова и на гяурина, Али бей. Да речем до сто тояги. Повече няма да издържи. И гяурско дете да е пометнато, и на правоверен — все това е, все чадо на аллаха.
— Аха! — поклати глава беят. — Тъй учеше и онова куче Бедредин. Ако се лъжа, поправи ме!
Кадъ Мустафа отвърна глухо:
— Не, беим! Не се лъжеш!
Тогава скопецът додаде:
— Осман да върви! Засега тъй! Ама аз съм си наумил да питам нещо тоя, другия, дето дигна ръка на правоверен. Или ти, кадъ, и това не видя?
— Видях. И ти видя. Осман го омаскари. А кой честен мъж ще търпи таквиз думи?
— Робът ще търпи! — натърти беят. — Законът не пита прав ли е робът или не. Законът разпорежда, че такъв няма право да посяга върху правоверен.
Иван Дъба гледаше към земята с присвити вежди. Беят го стрелна с насмешливите си очи, после се обърна към каймакамина: