Читать «Името на розата» онлайн - страница 351
Умберто Еко
59
„III, IV рафт, V първо гръцките; II, V рафт, VII на трето английските“.
60
„Слова“.
61
„Не бива да се говори за никакви чудеса,/ че земята се е извисила над небето —/ и това трябва да приемем за чудо…/ Земята горе — небето долу/ единствено това трябва да смятаме/ за чудо на чудесата.“
62
Ареопагитът — Дионисий Ареопагит (I в.), член на Ареопага в Атина, ученик на апостол Павел. Приписваните нему съчинения, използвани широко през Средновековието, са писани всъщност от друг автор, живял през V в.
63
Хуго от Сен Виктор (XI-XII в.) — католически философ, богослов, преподавател в училището на манастира „Сен Виктор“ в Париж, оставил множество трудове във всички области на тогавашното знание.
64
Свети Бернар (1090–1153) — френски благородник, станал монах и основал манастир в Клерво, оттук известен като Бернар Клервоски. Оставил е множество богословски трудове. Проповядвал в полза на II кръстоносен поход.
65
„Книга за антихриста“.
66
Джордано от Пиза (XIII-XIV в.) — католически духовник, професор по богословие в Пиза и Флоренция. Запазени са проповедите му на говоримия народен италиански език, важен паметник на средновековната италианска литература.
67
Алберт Велики (XIII в.) — доминиканец, един от най-големите философи на Средновековието, професор по богословие в Париж, а после в Кьолн. Заедно с Роджър Бейкън се смята за основател на естественонаучните изследвания. Негов ученик бил Тома Аквински.
68
Свети Пахомий Велики (IV в.) — основател на общежителното християнско монашество, създал първите манастири в Тиваида (Египет) и съставил правила за живота в тях.
69
„Благословете!“
70
„Ще се нахранят бедните…“ — начало на молитвата преди вечеря.
71
Еклисиаст — прозвище на автора на едноименна книга от старозаветния дял на Библията.
72
Йоан Златоуст (IV-V в.) — виден християнски проповедник и писател, наречен така заради ораторското си умение.
73
„Може би е могъл, но не се казва да го е употребявал.“
74
Пиер Певеца (XII в.) — френски богослов, преподавател в Париж. Бил главен певец в „Нотър Дам“. Един от проповедниците на Четвъртия кръстоносен поход.
75
„Дъвчи, вече е сварено.“
76
Амвросий (IV в.) — епископ на Медиоланум (днес Милано), бележит християнски проповедник и писател, обявен за „учител на църквата“. Описал и мъчението на св. Лаврентий, когото пекли на жарава, за да се откаже от вярата си.
77
Пруденций (IV-V в.) — латински християнски поет, създал забележителна лирическа и дидактическа поезия. В творбата си „Перистефанон“ възхвалява мъченичеството.
78
„Но ти, Господи, се смили над нас!“
79
„Нашата помощ е в името на Господа… който създаде небето и земята“ (Псалом 123, 8).
80
„Господи, отвори устните ми и устата ми ще възвестят твоята прослава“ (Псалом 50, 17).
81
„Дойдете да се възрадваме.“
82
„Тебе, Бога, хвалим“ — известна църковна песен, съставена от Амвросий Медиолански.
83
Респонзориум — отпев на ектении в католическото богослужение.
84
„Бог, който е чудна светлина на светиите.“