Читать «Поклик Ктулху» онлайн - страница 14

Говард Лавкрафт

У давніші часи обрані люди могли розмовляти з похованими в склепах Древніми уві сні, але згодом дещо змінилося. Величне кам’яне місто Р’льєх з монолітами і гробницями поринуло на дно океану, і глибокі води, заворожені давнім таємним закляттям, не дають спілкуватися навіть думкою. Але пам’ять про ті давні часи не зникла, і верховні жерці оголосили, що місто підніметься знову, коли зірки знову займуть потрібну позицію. Тоді з землі вийдуть чорні духи, зацвілі й похмурі, обізнані з пересудами, яких вони наслухалися в печерах під недосяжним для людей морським дном. Але про них старий Кастро не насмілювався розповідати багато. Він ураз урвав промову, і жодними умовляннями чи хитрощами не вдалося витягти з нього більше нічого на цю тему. Про розмір Древніх він несподівано відмовився говорити. Щодо культу він сказав, що здогадно його центр перебував посеред непрохідної аравійської пустелі, де Айрем, Місто Колон, спить приховане й ніким не бачене. Культ не має нічого спільного з європейськими відьомськими культами і практично незнаний поза колом своїх прихильників. Про нього не згадується у жодній з відомих книг, хоча безсмертний китаєць розповідав, що у «Некрономіконі» божевільного араба Абдула аль Хазреда є двозначні місця, які посвячений може зрозуміти по-своєму, особливо рядки, які й досі викликають чимало суперечок:

Не мертве те, що вічність пролежить,

Разом із ним і смерть сама

У вічність полетить.

Леґрасс, глибоко вражений і спантеличений почутим, даремно шукав історичні витоки культу. Кастро, очевидно, не брехав, говорячи, що культ надійно засекречений. Знавці з університету Тулейну не могли пролити жодного світла ні на культ, ні на зображення, і ось тепер детектив звернувся до найбільших авторитетів країни і нічого крім гренландських спогадів професора Вебба від них не почув.

Оповідь Леґрасса на з’їзді викликала гарячковий інтерес, підкріплений до того ж і фігуркою, що відбилося на подальшому листуванні учасників, хоча майже не потрапило в офіційні публікації товариства. Обережність - перша настанова тих, хто звик мати справу з дурисвітством і підробками. Леґрасс на деякий час доручив зберігати фігурку професору Веббу, але після смерті останнього вона повернулася до інспектора і залишилася в його власності, де я її недавно бачив. Це справді жахлива річ і безперечно подібна до зробленої уві сні скульптури молодого Вілкокса.

Те, що мій дідусь захопився розповіддю скульптора, мене не здивувало, адже що можна подумати, коли знаєш розвідане про культ Леґрассом і почуєш від чутливого юнака, якому наснились не лише фігурка й ієрогліф, точно такі як на зображенні, знайденому в болотах і на Гренландському диявольському барельєфі, але він уві сні почув принаймні три слова з тих, які повторювали ескімоські дияволопоклонники й луїзіанські покидьки? Те, що професор Енджел одразу почав ретельне дослідження, було цілком природним; проте мені особисто здавалось, що молодий Вілкокс міг почути про культ в якийсь спосіб і вигадати кілька снів, аби підживити таємницю, вводячи в оману мого дідуся. Описи снів і вирізки, зібрані професором, були, звісно, додатковим аргументом, що підтверджував його погляд, але моє раціональне мислення й безглуздість усього предмета підштовхнули мене до того, щоб схилитись до висновків, які здавалися мені найбільш прийнятними. Отже, ретельно переглянувши рукопис і зіставивши теософські й антропологічні виписки з розповіддю Леґрасса про культ, я поїхав у Провіденс, щоб побачитись зі скульптором і висловити свій докір за те, що мені здавалось відвертим обманом похилого вченого.