Читать «Вічник» онлайн - страница 130
Мирослав Іванович Дочинець
Бувало, гадаючи, що я сплю, накривала мене льняною тунікою і довго ще стояла на камені, вдивляючись у тремку воду, що зітхала, як стара людина. Я міг стати поряд, бо вона, відчував, сього чекала. Та я боявся знову ліпитися до жінки. Як тільки се ставалося, якась невидима сила відривала мене і швиргала в нову коловерть. Я змирився, що мушу йти по житті самочинно, з легкою ношею, яку не шкода загубити.
До того ж, мені щодалі частіше снилися мої маячки. Вони заклично кліпали холодними вогниками в парких грецьких ночах.
Але я там не пускав час на вітер. Лікував болящих, доглядав сад, стругав щось із твердого дерева самшиту. Мене вмовляли залишитися тут назавжди, навіть пригледіли будиночок під лапатими фініками. Але я вагався у виборі.
«Що бажаєш ще побачити в Грецїї?» – щоразу питав мене Захаріос.
«Афон», – попросив я наостанок.
І ми відправилися на Святу Гору, про яку стільки мені розповідав блаженної пам'яти брат Неофіт. І скоро я вклонився першому її горбику, першому кущику. В густих лісах над морем ховалося без ліку монастирів і скитів. Ми дісталися до вершинної обителі Святого Павла. Ігумен виніс нам на гранітний столик лукум, каву і виноградну горілку. Вони з батьком Захаріоса обнялися і вели сердечну бесіду. Потім ігумен покликав юного послушника і щось йому сказав. Той уклонився мені доземно, взяв під руку і повів вирубаним у скалі хідником до від даленого скиту. Постукав у вузькі двері. Вийшов сивий благообразний монах з небесною усмішкою в дитячих очах. Груба веретяна сорочка спадала до босих ніг. Борода, як морська піна, вкривала його груди. Він зрадів мені, як брату, якого не бачив півжиття. Взяв за руку і підвів до збитого каменя, що служив йому в крихітному дворику за лавицю.
«Хто ти, сину?» – запитав він чистою російською.
«Я муляр».
«З чого ти муруєш?»
«З усього, що під руками».
«Се добре. Все годиться, щоб будувати. І навіть,
якщо нема з чого, все одно будувати треба».
«Буває, що я не знаю, з чого будувати, отче».
Монах легко зігнувся і підняв камінець:
«Ось візьми, сину».
Я прийняв камінець, поцілував його руку.
«Буває, отче, що я не знаю, як будувати».
«Будуй із Божим спіхом. Без Божої участи все розсиплеться. Всі вавилони згладяться».
«Де ж будувати, отче? Світ такий широкий...»
«Там, де серце каже. Воно покличе».
«Серце кличе мене в дитинство».
«Моє теж, – солодко зітхнув старець. – Я виростав у багатих палатах, серед царенят – російських, польських, німецьких. Мене виховували поети, любомудри й офіцери. Я й сам став бравим полководцем, аби захищати те, що мав у дитинстві. І спасав його, жертвуючи життям. Доки не відкрилося мені, що спасати треба душу... Тепер сі дари зо мною. Тепер я ходжу по діамантах, але серце невблаганне, воно не раз поривається туди, де мої дитячі сліди, де юнацькі пориви, де бруд і пристрасті...»
«Бруд і там, де мої сліди, отче. Много бруду...»
«Але ж там твоє серце. Якщо знайдеш сили, вертайся туди і спробуй знайти в бруді свої діаманти».
Монах ще раз нахилився і зірвав крихітну лілову квіточку. Простяг мені: