Читать «Получихме златни рибки» онлайн - страница 2
Кир Буличов
Приключваше третото тримесечие. Беше есен. Зиночка много се надяваше да получи добра стока, защото и в областния център сигурно са наясно, че закъсат лн с плана, никой няма да им каже браво.
Зина позна. 26 септември се случи тих, безветрен ден. От магазина се вижда стръмното към реката и дори гората на другия бряг. По водата, лазурна като цвета на небето, но по-наситена от него, се точат един подир друг шлепове, салове и катери. Облаците бавно плуват по небето, за да може човек да се порадва на всеки един от тях. Зина получи стоката още през нощта — със самолет АН-2 я изпратиха, — дойде на работа по-раничко, полюбува се на облаците и окачи обявление на вратата:
„Получихме златни рибки.“
Върна се в магазина. Рибките, които изсипа в големия аквариум, бяха се посвестилн през нощта и сега плуваха важно, едва помръдваха опашки. Бяха много, около двайсетина, и представляваха изключителна гледка. Дребнички, по десетнна-петнансет сантиметра, гърбенцата им бяха яркозлатни, а коремчетата розовееха като лъснати самоварчета. Имаха големи черни очи и яркочервени плавници.
Ог областта изпратиха и бидон с пеперудки. Зиночка ги изложи във ваната за промиване на филми. Пеперудките гъмжаха в обща тъмночервена маса и все гледаха да изпълзят нагоре по хлъзгавия бял емайл.
— Ах — каза Вера Яковлевна, като дойде на работа и видя рибките. — Какво чудо са, просто да ти е жал да ги продаваш. Бих ги оставила като инвентар.
— И двайсетте?
— Е, не всички, половината. Голям ден те чака.
И в този миг вратата се хлопна и влезе старецът Ложкин, който обичаше да поучава всички. Отиде направо до щанда, постоя, поразмърда устни, взе с два пръста щипка пеперудки и каза:
— Пеперудките са столични. Голяма работа.
— Ами рибките? — попита Зиночка.
— Обикновена стока — отвърна Ложкин, запазвайки гордата си поза. — Произходът им е китайски. В Китай такива рибки има с милиони във всеки басейн, гледат ги от декоративни съображения. С милиони.
— Е, не говорете така — обиди се Вера Яковлевна. — Милиони!
— Трябва да се чете специална литература — каза старецът Ложкин. — Погледни във фактурата. Там всичко е казано.
Зиночка извади фактурата.
— Погледнете сам — рече тя. — Вече проверявах. Нищо не е казано за китайския им произход. Наши са си рибките. Две и четиридесет парчето.
— Скъпичко — каза Ложкин и си сложи старинно пенсне. — Дай да се уверя лично.
Влезе Грубин. Беше висок, раздърпан, стремителен и бърз в мненията.
— Добро утро, Зиночка — поздрави той. — Добро утро, Вера Яковлевна. Май нещо ново сте получили?
— Да — каза Зиночка.
— А какво става с папагала? Не са ли изпълнили моята поръчка?
— Не още — търсят вероятно.
Честно казано, Зиночка не беше поръчвала бразилски папагал ара. Подозираше, че в областния център ще й се смеят на такава поръчка.
— Интересни рибки — каза Грубнн. — С характерен златист оттенък.
— Характерен за какво? — строго попита старецът Ложкин.
— За тези рибки — отвърна Грубин. — Е, аз тръгвам.
— Нищожен човек — каза подире му Ложкин. — Във фактурата не са вписали латинското им название.
В магазина надникна Колка Дългия. Сигурно за подигравка го бяха нарекли Дългия. Беше нисичък, нямаше нужда да се бръсне независимо от четиридесетте си години и приличаше на пеленаче. В друго време Зиночка не го допускаше в магазина, пъдеше го с викове и закани. Но сега, като го видя на вратата, възтържествува и каза високо: