Читать «Размяна на съпруги» онлайн - страница 145
Роальд Даль
— Не. Всъщност човек притежава само седем рецепторни полета.
— А защо са само седем?
— Защото с обонянието си различаваме само седем „чисти, първични миризми“. Другите миризми са съставни и се получават от сливането на първичните.
— Сигурен ли сте?
— Напълно. Вкусовите ни рецептори са още по-ограничени. Има само четири първични вкуса: сладко, кисело, солено и горчиво. Останалото е смесица.
— А кои са седемте чисти, първични миризми?
— Названията им са без значение. Да не разводняваме темата.
— Бих желал да ги науча.
— Добре — съгласи се той. — Миризмите са: на камфор, на люто, на мускус, на етер, на цветя, на мента и на гнило. Не ме гледайте така скептично, моля. Това
— И какво е то?
—
— Аха! Ясно ми е накъде клоните.
— Да. Осмата чиста, първична миризма е сексуалният стимулант, заставял преди хиляди години първобитния човек да се държи като куче. Молекулярната й структура е много особена.
— Значи знаете какво представлява?
— Разбира се, че зная.
— И твърдите, че сме запазили рецепторните си полета, където да се наместят тези молекули?
— Несъмнено.
— А тази загадъчна миризма навлиза ли изобщо през ноздрите ни в наше време?
— Да, и то често.
— Аз поглъщам ли я? Искам да кажа, усещат ли я хората?
— Не.
— Искате да кажете, че молекулите не попадат в рецепторното поле?
— Попадат, приятелю, попадат. Но няма последствия. До мозъка не достига сигнал. Линията на телефона е повредена. Както при мускула на ухото. Механизмът е запазен, но сме изгубили способността да го използваме.
— И какво предлагате да се направи?
— Ще възвърна активността на полето. В случая имаме работа с нерви, а не с мускули. Тези нерви не са мъртви, нито увредени, те просто са пасивни. Вероятно ще увелича интензитета на миризмата хиляда пъти и ще добавя катализатор.
— Продължавайте — подканих го аз.
— Стига толкова.
— Бих искал да чуя още.
— Простете, че ви го казвам, мосьо Корнилиъс, но според мене нямате достатъчно познания по органолептика, за да навлизам в подробности. Лекцията приключи.
Анри Биот доволен седеше на пейката край реката и галеше опакото на едната си ръка с пръстите на другата. Кичурите косми, стърчащи от ноздрите, го правеха да прилича на горски дух, но това беше само камуфлаж: Той остави у мен впечатлението, че е опасна и досадна малка твар, зверче с остър поглед и жило на опашката, криещо се зад камъните в очакване да мине някой. Крадешком го огледах. Устата ме заинтересува. Устните му имаха синкав оттенък, вероятно във връзка със състоянието на сърцето. Долната устна беше месеста и увиснала, издута в средата като портмоне. Лесно можеше да служи за прибиране на дребни монети. Кожата на устната изглеждаше силно подпухнала, сякаш напомпана с въздух, и непрекъснато влажна — не защото човекът се облизваше, а от изобилието на слюнка в устата.