Читать «Мегре при министъра» онлайн - страница 4
Жорж Сименон
Комисарят се усмихна и промърмори:
— Предпочитам лулата си.
— От сивия ли?
И министърът му подаде отворен пакет сив тютюн. После и той запали отново своята лула, която беше оставил да угасне.
— Сигурно сте бил учуден, когато жена ви ви е казала…
Той се опитваше да започне разговора, но не беше доволен от първото изречение. Това, което се случваше, беше твърде странно. Двамата седяха в спокойния и топъл кабинет, почти еднакви на ръст, приблизително на една и съща възраст, и се наблюдаваха взаимно, без да скриват това един от друг. Като че откриваха приликите, заинтригувани от тях, и се колебаеха дали да се разпознаят като близки роднини.
— Слушайте, Мегре, няма никакъв смисъл да си говорим официалности. Познавам ви само от вестниците и от онова, което съм чувал за вас.
— Аз също, господин министър.
Поен направи движение с ръка, като че искаше да каже, че тук, между тях двамата, тази титла е неуместна.
— В затруднение съм. Досега никой не знае и никой не подозира за това, нито председателят на Министерския съвет, нито дори жена ми, която обикновено е в течение на всички мои действия. Разчитам именно на вас.
Той отмести за миг поглед и дръпна от лулата си, като че притеснен от това, че последното му изречение можеше да мине за банално ласкателство.
— Не исках да спазвам йерархията и да се обръщам към директора на Съдебната полиция. Това, което правя, е извън правилата. Изобщо не бяхте задължен да идвате, както изобщо не сте длъжен да ми помогнете сега.
Той стана и въздъхна леко.
— Ще пийнете ли една чашка?
После добави с нещо, което наподобяваше усмивка.
— Не се бойте, не се опитвам да ви подкупя. Просто тази вечер наистина имам нужда от малко алкохол.
Отиде в съседната стая и се върна с вече начената бутилка и две чаши без столче, като онези, които обикновено се използват в селските кръчми.
— Това е обикновена селска ракия, каквато баща ми вари всяка есен. Тази е отпреди двайсетина години.
Те се спогледаха, с чаши в ръка.
— За ваше здраве.
— За ваше здраве, господин министър.
Този път Поен, изглежда, не чу последните две думи.
— Не зная откъде да започна, не защото се притеснявам от вас, а защото е трудно да се разкаже ясно тази история. Четете ли вестници?
— Да, когато злосторниците ми оставят свободно време за това.
— Следите ли развитието на политиката?
— Доста бегло.
— Знаете ли, че не съм от онзи тип, който обикновено наричат истински политик?
Мегре кимна.
— Хубаво! Вероятно сте в течение за катастрофата в Клерфон?
Този път вече Мегре не можа да се сдържи и трепна. Изглежда, на лицето му се бяха изписали също известна досада и недоверие, тъй като неговият събеседник наведе глава и додаде по-тихо:
— За нещастие именно за това става дума.
Още преди малко, в метрото, Мегре се беше опитал да отгатне за какво министърът е искал тайно да говори с него. Не беше се сетил за историята в Клерфон, която от месец насам пълнеше страниците на вестниците.
Санаториумът в Клерфон, в Северна Савоя, между Южин и Межев, разположен на височина от над хиляда и четиристотин метра, беше една от най-забележителните постройки, осъществени след войната.