Читать «Із сьомого дна» онлайн - страница 216
Ярослав Яріш
Нараз він підняв голову, глянув на мене. Я ледь стримався, щоб не крикнути.
— Я так і знав, що це твої штуки, пане Недоля, — мовив він і вкотре взяв у зуби люльку.
— Які штуки? — вдав я, що не розумію.
— Хіба не ти моїх козаків отак положив?
— А хіба я їм наливав?
Сірко знизав плечима
— Дарма ти думав, що я засну від твого зілля. Мене мати в сорочці народила, хіба не чув, що Сірко — характерник? А ми, чаклуни запорозькі, мов їжаки, — голою дупою не візьмеш.
Мені вдалося вже оправитися від страху.
— Прийшов подивитися на того, хто на життя моє, на родину й дім посмів руку підняти. Тепер бачу. То скажи, чого ті і хочеш?
— Душу твою, пане, назад до пекла підпр, иіптп. 111»» мг кру тився козакам під ногами.
— Думаю, твоя душа пжндпи‘туди іюмнії, Ьлчщ» 'і іи1
кельною СМОЛОЮ, ЩО ТИ ІП(ІЧІіОГОДПІ 11 ІДІМ II Підпиті«-і 11-ГІ V 11.1 другий — смолу в пекло пити. ТамтіЧч1 мжі* чек. ипп, мппрні ці друзяки, яким я ще під Полтавою табаки втор,
Сірко затягнувся люлькою.
— Ти, Недоле, не галасуй, бо козаків побудиш. Раз ми з тобою миритися сьогодні не будемо, то і язиками плескати годі. Не знати, як карта ляже, чи я тебе, чи ти мене? Один Бог знає. Бачу, ти здоровий, як бик, нелегко з тобою буде, може, і справді душа нині на той світ полетить. Ти зачекай, а я Богу помолюся.
— Лиш недовго.
— Що, поспішаєш?
Він навмисне хотів мене вивести з рівноваги.
— Чекаю надворі, — коротко сказав я.
— Тут битися не будемо. Не хочу загинути під корчмою, ніби якесь ледащо. Та й товаришів будити неохота — нехай спочинуть. Там, кілька гонів звідси, є такий гарний піщаний берег. Там видно зорі, вітерець дує, хлюпоче хвиля, а верби плакучі хиляться до Дніпра.
— Юродствуєш? — запитав я.
— Душа кожного запорожця співуча й добра, наче квітка. Дарма, що вона в затверділому, дощем политому та вітрами висушеному тілі.
— Чорт із тобою.
— Не зі мною, а поруч мене — це велика різниця.
— Нехай буде по-твоєму. Чекатиму тебе на бережку. Тільки щоб ти не втік, наче Івасик Телесик.
— Не втечу. Слово запорожця тверде, як камінь, тож не бійся.
Мене аж тіпало. Я не сподівався, іцо може спіткати така невдача. Цей Сірко і справді чаклун — раз його не взяло зілля. Що робити? Цікаво, що він надумав, адже не просто так вибрав місце саме тут. Я погнав коня швидко, щоби знайти цей берег і розглянутися там.
Місце було звичайне, відкрите, берег низький. Сюди підходив пліт, що перевозив людей з одного берега Дніпра на другий. Усюди росли верби, було чимало комишів.
Зійшов місяць, тут же заховався за хмару. Світили тільки зорі, та якось тьмяно. Я прив’язав коня до дерева, тут же на гіллячку повісив свою шапку, ніби я там ховаюся та хочу із засідки вбити кошового. Сам же окутався туманом, став за кущем поближче до стежки, щоби мати всіх, хто буде наближатися, під прицілом.