Читать «Лiкарськi рослини Прикарпаття» онлайн - страница 74

Ярослав Гладун

Догляд за посівами полягає у розпушенні міжрядь та видаленні бур'янів. При підживленні азотно-фосфорними добривами з розрахунку 300 г/100 м2 урожайність збільшується на 10–20 %.

Верхівки пагонів збирають вручну на стадії бутонізації — початку цвітіння двічі за літо. Сировину сушать під навісами, а в сонячну погоду — на відкритому повітрі, уникаючи прямих променів сонця.

Черемха звичайна

(Padus avium Mill.)

Родина розових (Rosaceae)

Дерево або кущ. Кора чорно-сірого кольору з явно вираженими сочевичками. Гілки гладкі, в молодому віці темно-червоні. Листки тонкі, еліптичні або продовгуваті, зверху темно-зелені, з нижнього боку матові. Квітки білі, зібрані в китиці. Плоди — чорні кістянки. Цвіте в квітні-травні, плодоносить у червні — липні.

З лікувальною метою використовують плоди черемхи (містять у собі амигдонітрілглюкозид і масло гіркого мигдалю) як в'яжуче при кишкових захворюваннях. Іноді з квіток черемхи, які при перегонці дають черемхову воду, роблять примочки до очей. Свіже листя, плоди і квітки мають антибіотичні властивості.

Плоди черемхи вводять до складу шлункового чаю.

Плоди збирають в міру їх достигання, коли вони стають чорними і соковитими, й сушать на відкритому повітрі або в плодоовочевих сушарках.

Чистотіл звичайний

(Chelidonium majus L.)

Родина макові (Papaveraceae)

Стародавні греки помітили, що рослина, яку ми називаємо чистотілом, розквітає з прильотом і вгасає з відльотом ластівок, тому її назвали хелідоніум — травою ластівок. В минулому її використовували в різних країнах Європи як засіб від бородавок, для лікування печінки і жовчного міхура.

У 1896 p. M.M. Денисенком вперше опубліковано результати успішного лікування витяжкою чистотілу хворих із злоякісними пухлинами. В останні роки ведуться більш глибокі дослідження антибластичних властивостей цієї рослини.

Чистотіл звичайний — багаторічна трав'яниста рослина, 80-100 см заввишки, з коротким кореневищем і жовтогарячим молочним соком. Стебло прямостояче, слаборебристе, як і листки, рідко вкрите волосками, вгорі розгалужене Листки чергові, світло-зелені, зісподу сизуваті, непарно перисторозсічені, з сидячими зарубчастими частками. Частки округлояйцеподібні або видовжено-оберненояйцеподібні, при основі часто звужені. Прикореневі листки більші, довгочерешкові, стеблові — сидячі. Квітки близько 20 мм у діаметрі, на довгих квітконіжках, правильні, широкорозкриті, зібрані по 4–5 у зонтикоподібні суцвіття, які виходять з пазух верхівкових листків.

Пелюсток чотири, вони золотисто-жовті, яйцеподібні. Плід — прямостояча стручкоподібна коробочка.

Насіння численне, чорне, крапчасто-виїмчасте, з білим губчастим придатком.

Росте повсюдно, в затінених місцях, у гаях, садах, біля огорож, хат.

Всі органи чистотілу містять алкалоїди: хелідонін, гемохелідонін, хеледитрин, метоксихелідонін, сангвінарин, протопін, алокрилтохін, спартеїн, берберин, хелідамін, стилопін, дефілін, коптизин, оксисангвінарин, хелірубін, хелілутин та ін. У траві їх 0,97-1,87 %. Крім того, є ефірна олія (0,01 %), вітамін С (до 170 мг%), каротин (до 15 мг%), хелідонова, яблучна, лимонна та янтарна кислоти, флавоноїди, сапоніни тощо.