Читать «Лiкарськi рослини Прикарпаття» онлайн - страница 73
Ярослав Гладун
Черевички зозулині
(Cypripedium calceolus L.)
Родина орхідні (Orchidaceae)
Багаторічна трав'яниста рослина. Наукова назва роду походить від грецьких слів, які в перекладі означають "черевичок Кіприди", тобто Венери, або Афродіти — богині кохання і краси. Та й справді ці чарівні своєю неповторною, оригінальною красою квіти дещо нагадують черевички східних народів.
Ростуть у світлих листяних і мішаних лісах, на узліссях, по чагарниках, на вапнистих грунтах. Рослина, настільки рідкісна, що її називають "мрією любителів". Цвіте у травні — червні, зацвітає аж на вісімнадцятому році життя.
Дуже декоративна рослина і заслуговує широкого використання в культурі. Повсюдно потребує дуже ретельної охорони.
Череда трироздільна
(Bidens tripartitus L.)
Родина складноцвіті (Asteraceae (Compositae)
Сільські повитухи давно помітили, що з арсеналу народної медицини найкращий засіб для лікування золотухи — череда трироздільна.
Череда трироздільна — однорічна трав'яниста рослина, заввишки до 80 см, з добре розвинутим кореневищем. Стебло пряме, голе, чотиригранне. Гілки супротивні. Листки з короткими крилатими черешками, супротивні, здебільшого глибокотрироздільні, 3–7 см завдовжки. Квітки дрібні, трубчасті, двостатеві, зібрані в поодинокі кошики. Віночок брудно-жовтий. Цвіте в червні — серпні. Насіння достигає у вересні — жовтні. У верхівкових пагонах рослини містяться дубильні речовини (6,1–6,8 %), вітамін С (750–950 мг%), ефірна олія і марганець.
Дуже популярний засіб народної медицини при золотусі і діатезі у дітей, а також як потогінне та сечогінне. Є відомості про позитивний вплив при захворюваннях печінки і селезінки.
Під череду як вологолюбну рослину слід відводити ділянку із зниженим рельєфом та підвищеною вологістю грунту. Орють на глибину 20–22 см. Насіння висівають з міжряддями 55–60 см на глибину 2–3 см з розрахунку 100 г/100 м2. При під зимовому висіві сухого насіння одержують значно більший урожай, ніж при весняному. В останньому випадку насіння стратифікують.