Читать «Фундація та Імперія» онлайн - страница 126

Айзек Азімов

– Із цим могли би впоратися психологи Другої Фундації! – Бейта відчула хвилювання.

– Так, так, так! Звичайно!

– Але вони й досі нічого не зробили.

– Звідки ви знаєте?

Бейта замислилася.

– Не знаю. У вас є докази того, що вони щось робили?

– Ні. Існує багато чинників, про які я нічого не знаю. Другу Фундацію не могли заснувати вже цілком розвинутою, так само, як і нашу. Ми повільно розвивалися і нарощували свою силу; так само мало бути і з ними. Лише зорям відомо, наскільки вони зміцніли. Чи вистачить їм сил боротися з Мулом? І чи знають вони взагалі про цю небезпеку? Чи мають здібних лідерів?

– Але якщо вони дотримуються плану Селдона, Мул має бути розбитий Другою Фундацією.

– Годі вже про цей план! – Міс задумливо зморщився. – Але Друга Фундація була набагато важчою справою, ніж перша. Вона значно складніша, а отже, легше помилитися. І якщо Друга Фундація не розіб’є Мула, то це буде погано, вкрай погано. Це може стати остаточним кінцем людської раси в тому вигляді, в якому ми її знаємо.

– Ні!

– Так. Якщо нащадки Мула успадкують його розумові здібності… Розумієте? Homo sapiens не зможе конкурувати з ними. Виникне нова панівна раса – нова аристократія – а люди стануть нижчою расою, що виконуватиме рабську працю. Чи не так?

– Згодна.

– І навіть якщо Мул раптом не зможе заснувати династію, він все одно створить спотворену нову Імперію, що триматиметься лише на його особистій владі. Вона зникне з його смертю; Галактика залишиться на тому ж рівні, що й до його появи, але вже не буде Фундацій, навколо яких могла б постати справжня та сильна Друга Імперія. Це означатиме тисячоліття варварства. Варварства, якому нема кінця-краю.

– Що нам робити? Ми можемо попередити Другу Фундацію?

– Ми мусимо, інакше вони можуть загинути через незнання, а цим не варто ризикувати. Але жодного способу попередити їх не існує.

– Невже жодного?

– Я не знаю, де вони перебувають. Вони «на іншому кінці Галактики», і це все, що відомо. Але там мільйони світів.

– Але ж, Еблінгу, хіба там нічого не сказано? – Вона показала на плівки, якими був захаращений стіл.

– Ні, нічого. Поки що я ні на що не натрапив. Це щось означає. Мусить бути якась причина… – Його очі знову набули спантеличеного виразу. – Я хотів би, щоб ви пішли. Я змарнував достатньо часу, а в мене його обмаль.

Він відтрутив її роздратовано і похмуро.

Почулися м’які кроки Магніфіко.

– Міледі, ваш чоловік вже вдома.

Еблінг Міс не привітався з блазнем. Він знову взявся за проектор.

Того ж вечора Торан, вислухавши її, сказав:

– І ти гадаєш, він справді має рацію, Бей? Тобі не здається… – Він завагався.

– Він має рацію, Торі. Він хворий, я це знаю. Всі зміни, що з ним відбуваються, втрата ваги, те, як він говорить – все це свідчить про хворобу. Але якщо йдеться про Мула, Другу Фундацію чи будь-що, над чим він працює, до нього варто дослухатися. Його розум прозорий та чистий, як небо у космосі. Він знає, що каже. І я йому вірю.