Читать «Ваші пальці пахнуть ладаном» онлайн - страница 334
Валентин Лукич Чемерис
Жити Вірі й справді не випало «в эту пору прекрасную». Але, як відомо, значимість життя не вимірюється кількістю прожитих років. Тим більше, життя тих, хто, пішовши в інший світ, все одно назавжди залишився з людством планети Земля.
Блискавка, осяйна і сліпуча, довго не живе, її вік короткий.
Кінематографа вік безмежний. Власне, після перших ста років вік його тільки починається. На початку ХХІ століття з’явилося нове поняття «цифровий кінематограф», для якого вже і кінострічка не потрібна. А якість фільмів при цьому тільки збільшується. Тепер кожен бажаючий може мати своє власне кіно – досить купити невелику і компактну камеру, і можна влаштовувати вдома перегляд не тільки будь-якого фільму, але й побути в ролі актора та режисера. Камери нині є всюди: у фотоапаратах, телефонах, явні і потаємні… Як писав один автор: іноді це навіть лякає – ніколи, мовляв, не знаєш, хто тебе знімає в даний момент. Може бути, прямо й зараз на вас вже націлений об’єктив однієї з камер, і ви вже на екрані…
…А поети їй пишуть і пишуть захоплюючі рядки, щемкі, сумні, але й оптимістичні водночас:
… Я все пригадую як у моєму дитинстві в село заскочила вантажна автівка – т. зв. «полуторка» (себто півторатонка) і привезла кіно задарма…
І ще пам’ятаю, як на екрані з’явилася гарна-гарна молода жінка, з очима, що від них не можна було одірватися.
Вчителька, яка сиділа збоку мене на ослоні (його завбачливо винесли з хати для такої категорії глядачів) раптом сплеснула руками й вигукнула (навіть згадавши Бога, що було рідкістю для вчителів):
– Боже!.. Та це ж… Це ж Віра Холодна! Сама Віра Холодна, королева екрана!..
Сказано ж бо на віки:
«Її пам’ятають досі тому, що більше таких не було.
Не було – щоб і розумна, і красива, і чиста, і талановита, і щаслива, і усіма любима…»
І що з того, що з матеріальних свідчень її існування на цій землі залишилося лише декілька десятків метрів затертої плівки…
Що з того, як на тій плівці виринають ніби з небуття проникливо-зворушливі, чарівні очі ВІРИ ХОЛОДНОЇ…
Примечания
1
Кінорежисер О. Бортко живе й працює в Москві (найзнаменитіший його фільм – «Тарас Бульба»). З інтерв’ю кінометра:
– За Україною нудьгуєте?
– Звичайно! Все моє дитинство і юність минули тут. У Києві живуть мої друзі. А які тут дівчата! Якби я один ходив по Хрещатику, то там залишилась би протоптана мною стежка… Коли мені дзвонять друзі і скаржаться, що Київ, мовляв, споганів, я приїжджаю і завжди вражено дивуюсь: та він ще кращим став! Таке це дивне місто – як його не псують, а він все гарніший… І все так само правий – вічно правий і вічно буде правим, – Микола Васильович Гоголь: рідко який птах долетить до середини Дніпра!..