Читать «Серце гарпії» онлайн - страница 93

Марина Соколян

Старші люди нині кажуть: «от у старі часи», а далі йдеться про те, що жилося раніше і заможніше, і спокійніше — певність була у сьогоденні, рівно ж як і у завтрашньому дні. Питаєш їх — а як же ж утиски, кривди, приниження? Що ж, не бачили цього, не розуміли? Знизують плечима. Мабуть, бачили, однак не вважали ціну надмірною.

Вийшовши з тої чарівної в’язниці, ми опинилися не просто на свободі, але на холодному вітрі дійсності, та одразу ж і засумували за надійним прихистком острогу. «А у в’язниці зараз макарони…» — ну так, ти повинна пам’ятати цей скорботний плач за втраченим щастям. Отож, опинившись назовні, багато з нас розпочали пошук своїх маленьких приватних темниць, де можна вигідно поміняти волю на впевненість.

Інші ж лишилися на холоді, оцінивши краєвиди, а може, просто не знайшовши в’язниці, достатньо для себе комфортної. Казка для таких — не спосіб життя з заплющеними очима, але короткий, необхідний сон після довгої мандрівки.

Я не знаю, що ти вибереш. Але, здається, тобі просто немає куди повертатись: поглянь, твоя в’язниця розтрощена вщент.

* * *

У переддень свого спіткання з Франком, Ярка, попри всякий здоровий глузд, іще мала надію повернути собі Михайла. Він снився їй ночами, марився у кожному зустрічному, а коли й справді траплявся Ярці в інститутських коридорах, то відводив очі, або й узагалі розвертався, аби рушити в інший бік. Їй здавалось — останнє слово не сказане; а може і дійсно, йому ще належало прозвучати.

Ярчине сподівання, щоправда, мало трохи божевільний присмак, адже трималося на тому, що годилось би для знищення, а не для відродження любові. Вона, проте, на той момент настільки загрузла у потерпаннях, що позбулася критичного мислення — цінного ресурсу, який має купу всіляких переваг, окрім здатності генерувати марні надії. Хоча, звісно, інформація, що трапилася Ярці, таки мала певну об’єктивну цінність.

Сталося так, що, заносячи на кафедру залікові відомості, Ярка помітила на одній з полиць цілий стос грубих папок, котрі вінчала картата течка з Михайловим іменем. Це ім’я вона, здавалося, здатна була розгледіти крізь туманні кілометри та бетонні стіни, отож не дивно, що й тут, кинувши один побіжний погляд, вона мимохіть завмирає, відчуваючи, як з копита вскач підривається калатати серце. Папка лежить трохи навскіс, мовби сама просячись до рук, і Ярка — на кафедрі саме нікого немає — посуває її до себе та розв’язує тасьми.

В папці — звичний пакет документів, що їх випускники подають на розгляд педради по завершенні педагогічної практики; нічого надмірно особистого, хіба кілька виповнених знайомою рукою таблиць, а ще подекуди — знайомі імена. Тут Ярка супиться, пригадуючи давню розмову, а тоді починає гарячково гортати документи, передчуваючи немовби важливу знахідку; і справді — на самому споді знаходиться писаний від руки аркушик. Він різниться форматом від інших паперів, а ще його трохи вимнуто, наче хтось увіпхнув його до течки, коли решта документів уже була зібрана. Письмо, на щастя, зразково правильне; проте, прочитавши текст, Ярка мимоволі затамовує подих. Навряд чи Михайло знає про цей папірець, вирішує вона. Якби знав, то ніколи, ніколи не лишив би його у течці.