Читать «Смарагд» онлайн - страница 99

Валентина Мастєрова

Очі Сашка з учорашнього дня світилися щастям, а тепер іще більше спалахнули. Варфоломій теж посміхнувся й мимоволі провів долонею по голівці.

Додому поверталися удвох — високий чернець і хлопчик. В одного сивіюче довге волосся, а в другого білява, коротко стрижена голівка. Один ішов мовчки, спираючись на палицю, другий весь час захоплено говорив, розмахуючи руками. Несподівано замовк, а потім вимовив притишено:

— Це вона.

— Хто? — не зрозумів отець Варфоломій, побачивши жінку, що йшла їм назустріч.

— Нова вчителька, — знову мало не пошепки відповів Сашко.

— А-а, — промовив батюшка зацікавлено й несподівано відчув дивне хвилювання. Коли жінка підійшла, зрозумів чому: роки не змінили її, хіба ледь-ледь, а коротка стрижка, яку носила завжди, робила молодшою.

— Здрастуйте, — привіталася першою вчителька й обом посміхнулася.

Сашко відповів радісно, а чернець лише тихо ворухнув губами.

— Гарна? — перепитав хлопчик, коли вони розминулися. — Таких у нашому селі немає.

— Не знаю, не роздивився, — пробурмотів отець Варфоломій і зрадів із того, що жінка його не впізнала. Однак, поки йшли додому, не виходила з голови: «Чого приїхала сюди? Що її змусило? Та яке мені діло — приїхала, то й приїхала», — нарешті заспокоївся, дивуючись, що спочатку розхвилювався через випадкову зустріч. Та, коли увечері почав молитися, злякався — з ікони на нього глянуло усміхнене жіноче обличчя.

— Згинь, сатана! — вигукнув уголос, бо вперше за роки свого чернецтва по-справжньому злякався.

Директор школи, як і обіцяв, зробив віконні рами до початку вересня й сам узявся поставити й засклити. У селі давно уже не було господарчого магазину, а лише щось на кшталт продтоварів із забігайлівкою, де на півстіни красувалася вивіска «Шинок», вимальована під старовину. Але, як і в старовину, торгував у тому «шинку» жвавий жидок, що кілька років тому невідомо звідки взявся й викупив цю будівлю. Тепер тут купували горілку і тут же пили за червоними пластмасовими столиками. За іншим крамом їздили у райцентр. Поїхав туди за склом і батюшка.

Знайшов магазин, де не тільки продавали, а й нарізали, правда, за окрему ціну. Зате до автобусної станції підвезли даром, мовляв, обслуговування за повним сервісом. Двоє молодих хлопців, одягнених у робочі комбінезони, акуратно витягли запаковане скло з автомобіля і так само акуратно поставили на лаву, неподалік від автобусної платформи. Батюшка подякував і озирнувся, чи не трапиться хтось знайомий, щоб допоміг занести в автобус. І побачив. Тільки від того спаленів, наче стояв не на асфальті, а на розпеченому вугіллі. Швиденько відвернувся і прошепотів:

— Господи, прости й помилуй.

Але жінка теж його побачила.

— Данило Туманич? — запитала замість привітання. — Невже я так постаріла, що ти мене не впізнав?

— Данило залишився в минулому, Мирославо Дмитрівно, а я — Варфоломій, чернець Варфоломій, — промовив, блукаючи поглядом по вокзальній площі.