Читать «Множинність злочинів: поняття, види, призначення покарання» онлайн - страница 36

І. О. Зінченко

Судова практика наступних років також йшла шляхом кваліфікації таких ситуацій за сукупністю злочинів. В п. 16 постанови Пленуму Верховного Суду України від 27 березня 1992 року «Про судову практику у справах про зґвалтування та інші статеві злочини» зазначалось, що «дії особи, яка в процесі зґвалтування чи замаху на цей злочин або відразу після цього вчинила умисне вбивство потерпілої, потрібно кваліфікувати за п. «ж» ст. 93 і відповідно ст. 17 і ч.4 ст. 117 чи ч. 4 ст. 117 КК, як такі, що потягли особливо тяжкі наслідки.

Якщо ж з метою приховати зґвалтування чи замах на цей злочин було вчинене умисне вбивство потерпілої через деякий час після скоєння зазначеного злочину (за наявності розриву в часі), дії винного слід кваліфікувати за відповідною частиною ст. 117 або ст. 17, ст. 117 і п. «ж» ст. 93 КК, як вбивство з метою приховання раніше вчиненого злочину».

Як видно, ситуації абсолютно різні, а кваліфікація рекомендується однакова, за винятком того, що в другому випадку п. «ж» ст. 93 помінявся місцями зі ст. 117 КК.

Нині чинна постанова Пленуму Верховного Суду України від 7 лютого 2003 р. «Про судову практику у справах про злочини проти життя і здоров’я особи», яка прийнята на підставі КК України 2001 року, дає судам (п. 14) аналогічне роз’яснення щодо кваліфікації цього злочину: «умисне вбивство тягне відповідальність за п. 10 ч. 2 ст. 115 КК, якщо воно було поєднане із зґвалтуванням потерпілої особи або насильницьким задоволенням із нею статевої пристрасті неприродним способом, тобто мало місце в процесі вчинення зазначених злочинів чи одразу ж після нього. При цьому злочинні дії кваліфікуються і за ч. 4 ст. 152 КК чи ч. 3 ст. 153 КК або ще й за відповідною частиною ст. 15 КК».

Зауважимо, що в юридичній літературі також немає єдності поглядів щодо кваліфікації цих злочинів. Одні науковці, незважаючи на тенденції судової практики, переконані, що особлива суспільна небезпечність злочину, передбаченого п. 10 ч. 2 ст. 115 КК міститься саме в «синтезі» вбивства і зґвалтування, а тому останнє не утворює самостійного складу злочину. Інші автори наполягають на кваліфікації цих випадків за сукупністю злочинів.

Показавши різні підходи судової практики, спробуємо знайти аргументи на користь кваліфікації вбивства, поєднаного із зґвалтуванням за сукупністю злочинів.