Читать «Тринадцять градусів на схід від Грінвіча» онлайн - страница 152
Василь Сичевський
Ні, сілезький вепр ще покаже свої ікла, і тоді… Що тоді чекає на обер-лейтенанта Шлезінгера? Хай йому чорт, про це краще не думати»…….
Шлезінгер наштовхнувся на солдата, що йшов попереду, і зрозумів, що вся рота зупинилася.
— Капрале, ракету!
Наказ покотився від солдата до солдата, і невдовзі в світанкове небо злетіла яскраво-зелена ракета. Вималювала круту параболу і зникла за горбом, на тому боці, де лежало озеро. Тепер можна було не поспішати. Доки там на млині очухаються, поки до них дійде, що належить відповісти такою ж зеленою, є час перепочити, спертися ось на цю молоденьку ялинку і, похитуючись разом з нею, неначе в гамаку… Обер-лейтенант одвернувся і почав розстібати штани. Йому давно хотілось відправити малу потребу. Замружився, мов кіт… А коли розплющив очі, побачив перед собою квадратну мармизу капрала. Той торсав його за плече і щось говорив. «Невже заснув? Так і є… Штани мокрі і чоботи…»
— Гер обер-лейтенант, — стривожено говорив капрал, — нема ракети. Не відповідають.
— Хто?! — чомусь закричав Шлезінгер.
— Темільгоф і Шредель. Вони не відповіли на мою ракету.
Сором стьобнув Шлезінгера неначе батогом по вухах. Радий був провалитися крізь землю, аби лиш цей банькатий ідіот не дивився на нього зараз.
— Довідайтесь, що там у них! Бігом! Марш, марш! — закричав, бризкаючи слиною в лице капралові.
— Гансе, за мною! — наказав солдатові капрал і кинувся бігти. Солдат потрусив слідом за ним.
— Господи праведний, вони ще бігають, — промовив Шлезінгер і, спираючись на палицю, пошкандибав поміж кущами у бік греблі, що мала бути десь поруч, за горбом.
Невдовзі відкрилось озеро і млин, що стояв по вікна в тумані, і трохи вище — будинок мельника, де вчора вони залишили охорону і полонених. Тиша над озером стояла споконвічна. Неначе не було у світі війни, не Лилась кров на фронтах довжиною в тисячі кілометрів. Солдати важко дихали йому в потилицю, і ці звуки чомусь ще більше підкреслювали тишу. Тут, над озером, зароджувалося тихе земне світло, спинався на ніжки ранок, а все ще було сонним, незайманим, як мільйони років тому. Природа не підкорялася людським пристрастям, чварам. По той бік греблі пропливли в тумані дві постаті. Потім донеслося виття, несамовите, скорботне. «Так виють над мерцями», — майнула думка. Шлезінгер вийшов до греблі. Туман стікав через неї і падав униз в ущелину: картина варта пензля художника, але обер-лейтенантові не було часу милуватися.
За туманом з'явилась постать у касці. Потім важкі ковані чоботи прогриміли дощатим настилом над шлюзом. Капрал гупнув об землю ногою і взяв під козирок. Губи його порушилися, очі бігали, але вичавити з себе голосу він ніяк не міг.
— Що?! — заверещав Шлезінгер.
— Мертві. Обох з автомата…
— А «кріт»?!