Читать «Поєдинок з абвером» онлайн - страница 86

Андрій Ткаченко

Самовіддано воювали проти фашистів хоробрі, кмітливі командири груп загону: Федір Федорович Володченко — комуніст, до самої смерті працював механіком на залізничній станції Близнюки Харківської області; Володимир Петрович Нінахов — разом з своєю великою сім’єю вирощує хліб у зернорадгоспі «Нахімовський» в Цілинному краю; Василь Митрофанович Чекін — будує кораблі в Архангельську, Іван Опанасович Папуленко — трудиться в селі Ужачин Новоград-Волинського району на Житомирщині; Микола Петрович Люхін — бригадир по ремонту залізниці станції Вороново на Рязанщині; Олександр Миколайович Ларіонов — працює в Ярославлі; Олексій Іванович Новиков — живе в місті Боровичі Новоградської області, Володимир Олексійович Шатилов — директор школи в місті Домодєдово під Москвою.

Згадали ще багатьох рядових бійців, колишніх військовополонених, які виявили в загоні високу мужність і героїзм.

…Майже місяць гостював Морський у своїх словацьких друзів. І весь час зустрічався з трудящими Чехословаччини. Побував і в мешканців села Каліще, колись дощенту спаленого гітлерівськими карателями. Саме тут у вогненні дні війни тривалий час базувався загін Морського.

А які радісні й сердечні були зустрічі з колишніми розвідниками й партизанами Банської Бистриці, Браті-слави! Ще й досі в цих краях ходять у народі легенди про хороброго партизанського вожака, радянського розвідника Морського. Діяльність його відзначена спеціальним стендом в музеї Партизанської Слари в місті Банська Бистриця, а міська Рада обрала Михайла Петровича Морського — Осипова почесним громадянином колишньої столиці Словацьких повстанців.

Радісний і щасливий повертався додому, в Ростов-на-Дону, Морський — Осипов Михайло Петрович, кавалер найвищої нагороди Країни Рад — ордена Леніна та багатьох бойових орденів і медалей. І віз він у серці тепло друзів-побратимів, товаришів по зброї. Віз незгасні враження від зустрічей з ними на землі братньої Чехословаччини.

Примітки

1

«Зондерштаб-Р» — гітлерівський розвідувально-шпигунський центр. Готував фашистську агентуру для підривної роботи в Радянському Союзі.

2

«Абвер-2», або другий відділ абверу, — військової розвідки і контррозвідки за кордоном. Займався організацією саботажу, диверсій, терору на територіях інших держав.

3

Державне Політичне управління.

4

СД (Sicherheitsdienst) — служба безпеки рейхсфюрера СС (гітлерівської Німеччини).

5

Мається на увазі Братіслава.

6

Встати! (нім.).

7

«Смерш» («Смерть шпигунам») — особливий відділ у військах в роки Великої Вітчизняної війни.