Читать «Об’єкт 21» онлайн - страница 16
Віктор Сапарін
— Бачу, — зауважив я, — ви, інженери, навіть Місяцю не даєте спокою.
— А чого ж йому даремно крутитися навколо Землі? Повинен працювати! — в тон мені відповів замовник.
— Гм… Хочете приладнати до нього привод? — вирішив я підтримати його жарт. — Далеченько доведеться тягнути!
Інженер перестав сміятися. Очі його блиснули.
— Сучасна техніка, — сказав він, — знайде спосіб примусити супутник Землі працювати, не сумнівайтеся. Місяць даватиме нам енергію.
На цьому розмова закінчилася.
З того часу, буваючи на обчислювальній фабриці, я щоразу бачив великі купи таблиць з цифрами місячного походження. Об’єкт 21 ставав одним із основних наших замовників.
IX
Але повернімося до ліхтарика. Він усе ще світив у шухляді мого письмового стола.
В нашому главку працюють інженери різних спеціальностей, і мені здалося, що було б досить слушно показати комусь із них свою знахідку.
Вибравши зручний час, я взяв ліхтарик і попрямував до завідуючого конструкторським бюро.
— Чим можу бути корисним? — спитав він, подаючи мені руку і ласкаво примруживши очі. — Над чим зараз працюєте?
Завідуючий бюро не міг собі уявити, що хтось може жити й працювати просто так, нічого не винаходячи і не сушачи голову над якимось удосконаленням.
Я пояснив, що цього разу прийшов у зовсім іншій справі.
— Мені потрібна, — сказав я, — консультація з питань електротехніки, не зв’язана безпосередньо з моєю винахідницькою діяльністю.
— Гм… — багатозначно промовив завідуючий бюро.
Він, мабуть, подумав, що я не хочу говорити про свою нову ідею, доки не буду певен у її правильності.
— Будь ласка, будь ласка, — промовив він. — Та хоч до Івана Павловича зверніться. Адже він уже допомагав якось вам До речі, от і він.
У кімнату зайшов інженер Афанасьєв. У свій час він консультував електричну частину нашого «старшого бухгалтера».
Через хвилину ми вже розмовляли з Афанасьєвим у його кабінеті.
Я розповів історію з ліхтариком з самого початку. Іван Павлович слухав мене уважно, його молоде обличчя було серйозне. Тільки один раз він посміхнувся, коли я сказав, що не зважився одразу звернутися до когось у цій справі, боячись, що мені не повірять.
— Так, це справді маленьке чудо, — зауважив він. Потім задумався і додав. — Власне, воно велике. Навіть для нас, людей, які вже звикли до чудес техніки, воно грандіозне. Пам’ятаю, коли я вперше дізнався про це відкриття, то був дуже вражений.
— Так ви знали про це й раніше? — вигукнув я.
Афанасьєв засміявся.
— Незабаром дізнаються про нього всі. Це не з тих відкриттів, які лишаються надбанням вузького кола спеціалістів. Винахід уже застосовується, хоч, правда, межі застосування його ще невеликі. Він тільки випробовується Тому поки що про нього мало хто знає.
— А що ж це за винахід?
— Акумулятори нової системи.
— Це дуже важливе відкриття?
— Величезне Переворот у техніці.
Іван Павлович підвівся і пройшовся з кутка в куток.
— Ви тільки подумайте, — сказав він, — за останню половину століття в науці сталися колосальні зміни, техніка обігнала найсміливіші мрії недавнього минулого, а способи збереження електричної енергії в принципі не змінилися. Візьміть батарейку до кишенькового ліхтарика і розберіть її. Вона така сама, як і півстоліття тому: прилад з цинку і вугілля з електролітом із розчину нашатирю, описаний ще в старих підручниках фізики, поряд з гальванічною електрикою й іншими азами тодішньої недосконалої електротехніки. Вам ніколи не здавалося, що, купуючи нову батарейку, ви берете в руки якийсь технічний анахронізм?