Читать «Судова риторика: теорія і практика: навч. посіб.» онлайн - страница 50
Валериан Васильевич Молдован
Можна і так закінчити обвинувальну промову:
4.10. Репліка прокурора
Закон надає прокуророві право після проголошення промов усіма учасниками судових дебатів виступити із реплікою (ст. 318 КПК України).
Репліка — не обов’язкова частина судових дебатів. Вирішити, чи слід їі брати, прокурор може лише після виступу всіх учасників судових дебатів. Державний обвинувач, як правило, виступає з реплікою, коли учасниками судових дебатів:
• висловлені помилкові твердження;
• неправильно тлумачаться норми права;
• перекручені фактичні обставини справи, які мають суттєве значення;
• допущено грубу поведінку щодо учасників судового розгляду;
• допущено домисли та принципово неправильні судження;
• явно перекручено позицію прокурора, громадського обвинувача, цивільного позивача;
• надана юридично неправильна оцінка скоєного тощо.
Репліка, як правило, — гостро полемічний виступ. Вона повинна бути короткою, чіткою і зрозумілою. Але її не слід перетворювати у гру слів, використовуючи обмовки інших учасників. Недопустимі нервозність, грубість, нетактовність. Прокурор готується до репліки під час виступів інших учасників судових дебатів. Але якщо прокурору необхідний додатковий час, він може просити суд зробити перерву для підготовки до репліки.
Не слід користуватися реплікою для того, аби змінити щось у виступі, доповнити судові дебати. Ось приклад недоречної репліки. В одній із справ про розкрадання державного майна в особливо великих розмірах, прокурор попросив 7 років позбавлення волі підсудному. Однак після виступу захисника він ніби схаменувся, попросив слово для репліки і почав говорити, що з урахуванням суспільної небезпеки скоєного, просить 14 років позбавлення волі.
Добре сприймається репліка як суддями, так й іншими учасниками судового засідання, коли прокурор використовує крилаті вирази, афоризми, народну мудрість.
Якось автор цих рядків зустрівся з колишнім випускником університету, активним учасником художньої самодіяльності. На запитання: «Як живете, чи співаєте зараз?» той відповів: «Прокурору не до співу. Правда, одного разу в судовому засіданні згадав і про пісню і знаєте, допомогло».