Читать «На Розпутті» онлайн - страница 2
Борис Дмитрович Грінченко
спираючись на лікоть, Раденко.- Чого він кисне? Мучиться над "світовою загадкою"?
- А хоч би й так.
- Und еіn Nаrr wartet аuf Аntwort!.. - промовив крізь зуби Раденко.- І не діждеться! - додав трохи згодом.- Якого тут чорта розуміти? Хіба шукати безсмертя душі, чи що? Чи може, загубивши персонального бога,- шукати бога - світову силу, як то роблять німці? Так се ж тільки німці можуть робити!
- Помиляєшся; почали се робити не німці, а греки.
- Один кат! Я розумів життя так, як воно є, одкинув усі ілюзії, всі забобони - і дивлюсь на світ тверезо. Я розумію своє становище.
- Становище дресированої товарний,- промовив замислений Гайденко.- Таким поглядом, такою відмовою не можна задовольнитися.
- Ти завсігди був метафізиком,- махнув рукою Раденко,- а тепер цей Квітковський ще далі, здається, тебе на той шлях посунув. Кажи - ще що у вас є?
- Кажу ж: нічого! Хіба що стрівся недавнечко з Давиденком.
- Він досі в своїй управі?
- І досі, і опріче неї більш нічого не хоче знати. Я, каже, земський діяч, і цього з мене досить.
- Якби ж з тієї діяльності була яка користь... Ну, в усякому разі - я незабаром сам усе побачу, бо ти поганий оповідач,- промовив Раденко.- Завтра зайдемо до Квітківського,- тільки я боюсь, що він буде через лад кислий.
- Ти сьогодні злий! Квітковський кислий ніколи не бува,- він тільки нервовий дуже. А тепер він навіть спокійніший - з того часу, як Ганна Михайлівна приїхала.
- Се його сестра, та, що ти з нею "друзями змалечку"? - спитав Раденко.
- Ну, друзями змалечку ми з нею не були, бо ти сам добре знаєш, що я тільки два роки у їх прожив, та й то не змалечку, а вже тоді, як у гімназії був.
- Та як ти в їх опинився? Я забув.
- Тоді ще живий був їх батько, а мій батько був знайомий з ним та й оддав мене до їх на кватирю.
- А чом же я ніколи не стрівав у Квітковського тієї Ганни Михайлівни?
- Бо ти ж знайомий з Квітковськими тільки рік, а вона саме цей рік, довчившись у гімназії, жила в своєї тітки на селі, а приїхала до брата недавнечко - ще й місяця нема.
- Що воно за дівчина?
Гайденко не відразу відмовив:
- Свідома українка... щира, запевне.
- Ну, ці панянки усі здаються щирими, поки заміж підуть.
- Не знаю...- Гайденко знов замовк, а далі додав: - Не думаю так про цю.
- Побачимо! - відмовив Раденко, підводячись.- Але ж ходім уже в хату, бо сонце припіка.
Сонце справді посунулося по небу, і єдине холодкувате місце в "саду" зникло. Товариші повставали й пішли в хату.
Але треба трохи більше сказати про їх.
Гордій Раденко п'ятьох років зоставсь од батька. Одинокий нежонатий дядько, багата людина, взяв до себе малого Гордія. Хлопець зроду був жвавий, моторний, але тут зустріло його життя не дуже веселе. Дядько, хоч і ласкавий здебільшого, але завжди коло діла: то по господарству, то біля своїх рахунків у кабінеті. Гордій мало його бачить. Гордія доглядає стара ключниця, але й вона зовсім не цікава хлопцеві: вона тільки все грима на його та бубонить. Невесело Гордієві у панській господі.
Краще втекти з неї, побігти до річки на луки, аж туди старий млин був. Там уже хлопців селянських гурт. Вони здалека забачили його й гукають: