Читать «Орлі, син Орлика» онлайн - страница 140

Тимур Литовченко

31.03.1710

Росія та Швеція підписали у Гаазі зобов'язання не вести воєнних дій у шведських володіннях у Німеччині.

05(08?).04.1710

Після смерті Івана Мазепи козацька рада в Бендерах обрала Пилипа Орлика гетьманом.

05.04.1710

Затверджені «Пакти й конституції законів та вольностей Війська Запорозького», автором яких є Пилип Орлик (документ містив преамбулу і 16 статей).

1711—1712

Несподівано померли одразу троє Бурбонів: французький дофін Луї, його син герцог Бургундський та герцог Бретаньський. Завдяки цьому претендентом на трон Франції став праонук короля Луї XIV дворічний Луї, герцог Анжуйський.

23.01.1711

Пилип Орлик уклав союзницький договір з Кримом.

1711

Турецький султан Ахмед III оголосив війну Росії.

III.1711

Пилип Орлик очолив зібрану 16-тисячну українську армію і (з польськими частинами Й. Потоцького, запорожцями Костя Гордієнка й татарським військом) при підтримці кримського хана Девлет-Гірея III здійснив невдалу спробу звільнити Україну від російського панування. Однією з причин провалу операції стала свавільна поведінка татар щодо українського населення, в результаті чого місцеве населення швидко налаштувалося проти всього зведеного війська.

1711

Після підписання договору між Пилипом Орликом і кримским ханом Девлет-Гіреєм III про спільне звільнення Гетьманщини і Слобожанщини 9-річний Григорій Орлик лишився заручником у татар. Девлет-Гірей полюбив хлопця, немов рідного. У Криму Григорій Орлик потоваришував з ханським сином Каплан-Гіреєм.

1711

Козацького полковника Григорія Герцика обрано генеральним осавулом на еміграції.

1711

Турецькі війська зазнали поразки від арабів, турків було вигнано з Лівану.

09.07.1711

Війська великого візира Балтаджі взяли в оточення імператора Петра І з військом, коли той намагався розбити козацьке військо на чолі з Пилипом Орликом. Завдяки зусиллям перемовника дипломата Шафірова (Шатрова) імператора Петра І випустили з оточення… в обмін на полкову касу та коштовності придворних дам, включаючи майбутню імператрицю Катерину І (Молдавський похід Петра супроводжували численні жінки й челядники).

05.04.1712

Ущент розбитий поблизу Ясс над річкою Прут турецько-татарськими військами, Петро І уклав мирний договір з Портою, згідно з яким Москва відмовлялася від претензій на Україну: «Його Царська Величність свою руку відбирає від козаків із прадавніми їхніми рубежами», – але згодом договір був кардинально переписаний…

1712

Пилип Орлик написав трактати «Вивід прав України» та «Маніфест до європейських урядів».

1712—1714

За допомогою Росії її союзники дістали в Європі ряд перемог.

1713—1714

Росія окупувала частину території Фінляндії.

1713

Згідно з Прутським договором, Росія почала вимагати від Османської Порти, щоби Карл XII покинув м. Бендери без союзників: йому надавався «вільний шлях» через усю Європу до Швеції. Втім, Карл XII відмовився це робити, а Пилип Орлик лишився разом з королем, коли той на чолі 300 осіб (вірні люди короля, польські добровольці, козаки) прийняв бій із 20-тисячним турецько-татарським військом. Звісно, нерівну битву 300 сміливців програли, тож Карла XII було заарештовано.