Читать «Хвилі над нами» онлайн - страница 4

Ольга Хлудова

На світі, мабуть, ще не було людини, яка б, побувавши на їх берегах, лишилася байдужою до ласкавого блакитного простору. Зустрічаються інколи уперті люди, які запевняють, що вони їздять на південь заради фруктів або сонця. Та спробуйте запросити такого любителя південної природи до Середньої Азії, кудись у район Ферганської долини, де і сонця, й фруктів набагато більше, ніж у Криму. Упертюх цей подивиться на вас з обуренням і поїде в Ялту чи Сочі, до того ж самого моря, до якого він, за його словами, зовсім байдужий.

Але якщо для відпочиваючих Чорне море — це прозорі теплі хвилі, що набігають на берег, позолочені загаром тіла, гаряче каміння пляжу, кипариси і троянди розкішних садів на узбережжі, то для людей, що вивчають проблеми моря, воно являє собою невичерпне джерело надзвичайно цікавої роботи.

З давніх-давен людина вивчає це море, його течії і береги, флору і фауну, дно моря і товщу води над ним, але ще багато поколінь вчених шукатимуть у його сяючій синяві відповіді на тисячі нерозв'язаних питань.

Ось уже чотири роки ми збираємо і малюємо безхребетних тварин і рослини південних морів нашої країни. Ці малюнки правитимуть за матеріал для альбома, де буде зображено й описано всіх найголовніших представників тваринного і рослинного світу Чорного та Азовського морів (крім риб і ссавців, альбоми про яких уже є).

Маючи такий альбом, людина, що цікавиться життям морських організмів або працює в галузі науки чи промисловості, якось пов'язаних з життям моря, навіть не будучи вченим-спеціалістом, зможе легко визначити спійману ним тварину.

Різноманітні морські безхребетні та рослини є основним кормом риб і китоподібних, багато з яких використовуються як сировина для промисловості. Деякі, здавалося б зовсім безневинні маленькі рослини і тварини, завдають великої шкоди людині, руйнуючи портові споруди, покриваючи днища кораблів товстим шаром, обростань, що набагато уповільнюють їх хід, або, як хижий молюск рапана, знищуючи корисних промислових тварин.

Більшість тварин після фіксації їх у формаліні або спирті цілком втрачають первісне забарвлення, яке інколи буває настільки характерним, що допомагає без особливих зусиль визначити тварину. Тому малювати для альбома-визначника треба з екземплярів, тільки-но спійманих у морі.

Нас було двоє — Микола і я. Микола — зоолог і художник. Я була в нього художнім «підпаском», як назвав мене його приятель, за сумісництвом — лаборантом і підсобним робітником, у вільний від творчої роботи час виконувала «завидну» роль куховарки.

До моїх обов'язків входило: ловити морських тварин, доглядати їх, годувати і (найголовніше і основне в нашій роботі) малювати їх з ранку до вечора під керівництвом Миколи. Він був причепливий і вимогливий, примушував мене добиватися цілковитої документальності зображень, необхідної для точного визначення тварин.

Чим більше я знайомилася з мешканцями моря, тим частіше виникала в мене думка про те, яка велика, певно, різниця в поведінці і навіть у зовнішньому вигляді між тваринами, що сидять у тісних акваріумах, і тими ж самими тваринами на волі у звичному для них природному середовищі. Чим крупнішою була тварина, тим більше змінювалася її поведінка в неволі. Особливо це було помітно у риб, що їх доводилося малювати додатково до основної, планової роботи над малюнками безхребетних.