Читать «Джури-характерники» онлайн - страница 85
Рутківський Григорович Володимир
— Слово честі, це правда! — загаласували хлоп’ята.
— Ми це… Телесик нам загадав: ану, давайте навіємо, що ми — Швайки…
— Ви — Швайки?! — ошелешено перепитав Швайка. — І скільки ж у вас було тих Швайок?
Хлоп’ята перезирнулися.
— Хтозна, — сказав Ванько Кожушний. — Мабуть, шестеро.
— Ні, один, — заперечив Стешко Гриб. — Але великий.
— Ага, великий, — сказав Швайка. — І що — вийшло?
— О-о, ще й як вийшло! — загаласували малі. — Самі ж бачили!
На обличчі Швайки сяйнула мимовільна усмішка. Грицик перехопив її і обурився.
— Ти що — збираєшся їм попустити? — запитав він.
— Облиш, — махнув рукою Швайка. — Ви теж були не кращі.
Грицик вражено втупився у нього.
— Хто — ми?
— Та вже ж не я, — відказав Швайка. Якусь мить він роздумував, тоді махнув рукою і знову повернувся до малечі. — Гаразд, хлоп’ята, лишайтеся з нами. Тільки пообіцяйте, що більше не будете так чинити. Інакше не бачити вам козакування, як своїх вух.
— Обіцяємо, — за всіх відказав Телесик. — І не думайте, що ми такі дурні. Якби не вийшло — ми в очеретах заховалися б. Ми ж зумисне біля них зупинилися…
ЧЕРКАСЦІ
За кілька гін від Дніпра починався майже неходжений Чорний ліс. Подекуди шириною він сягав до тридцяти верстов, а своїм довгим язиком тягнувся від Тясмина і далі по річці Базавлучці — аж ген-ген туди, де вона впадала у Дніпро.
Десь посередині Чорного лісу пролягала лісова дорога, на якій однаково можна було зустріти як українського бродника-козака, так і татарського кайсака. Тож валка рухалася сторожко. Попереду, на відстані польоту стріли, їхала стежа на чолі з Кривопичком. Вона вже виявила, що за день перед ними цією ж дорогою пройшла велика кінна ватага. Тільки невідомо, хто це міг бути. На певній відстані від Кривопичка наслухали тишу колишні Швайчині джури. У Санька мичка вуха була заліплена пилюкою, змішаною зі слиною. Виявляється, він не одразу й скумекав, що одна зі стріл, випущена майже навмання татарами-втікачами, прохромила йому вухо.
— Ти теж, як дитина, — дорікав йому Швайка, котрий щойно полишив вози і приєднався до них. — Хоч бери й не відпускай тебе ні на крок.
— Це ж чому? — поцікавився Санько. Рана видавалася йому така незначна, що про неї навіть не варто було і язиком ворушити.
— Ну як то чому? — Швайка пожував звислого вуса. — Ти нам не для цього потрібен. Битися з тими башибузуками ми можемо й без тебе.
Санько розплився в посмішці.
— А чи бачив ти, які шрами у діда Кудьми?
— Бачив.
— То чим я гірший за нього?
— А тим, що він, коли бився, ще не знав про своє вміння. А ти знаєш, тому й мусиш берегтися. Та й, зрештою, у тебе ще не обсохло молоко на губах.
Від тих слів кров шугонула Санькові у голову. Виходить, Пилип ще й досі не вважає його за доброго воїна.
Швайка, здається, втямив, що відчуває у цю мить юний характерник, бо дружньо поклав йому руку на плече: