Читать «Джури-характерники» онлайн - страница 66
Рутківський Григорович Володимир
— Оце вже краще, — сказав він. — Це ти молодець, Грицику!
— А я завжди був такий, — скромно зізнався Грицик.
Санько тихенько свиснув і з кущів нечутно вигулькнув Куций. Якусь мить він дивився на хазяїна, тоді не втримався, кинувся на нього і почав шалено облизувати йому обличчя, руки…
— Ти що, Куценький, здурів? — зі сміхом відмагався Санько.
Нарешті вовчик утихомирився і, висолопивши язика, ліг біля хазяїна. Потому перевів погляд на татарчуків і його загривок настовбурчився.
— Спокійно, Куценький, — сказав йому Санько. — Це свої.
— Еге ж, — підтвердив Грицик. — Вони хоч і татари, але зовсім не ті, що ти думаєш.
Тим часом Санько відірвав смужку від сорочки і при світлі згасаючого вогнища щось нашкрябав на ній вуглинкою. Тоді скрутив смужку у вузеньку рурку, вклав її між реп’яхів і причепив це все Куцому за вухо.
— До Рашита, Куценький, — попрохав він. — Біжи до Рашита, зрозумів?
Куций жваво змахнув хвостом-полінякою і розчинився у темряві.
Друзі підійшли до татарчуків.
— Що ж, хлопці, — сказав Грицик. — Мабуть, треба прощатися. Спасибі вам за кумпанію і звиняйте, коли що. Беріть свої коні, беріть коні цих песиголовців і женіть додому, доки вони ще не отямились. А нам треба в інший бік.
Проте татарчуки прощатися не поспішали. Вони про щось перемовилися і наперед виступив Хасан.
— Не можна нам повертатися, — сказав він. — Їхній ватаг знає, звідкіля ми.
Грицик ляснув себе по лобі.
— А й справді! — вигукнув він. — Я ж сам чув, як ви казали йому про це. То як тепер бути? Додому, виходить, вам не можна, і тут теж голову знесуть. І в вільні кайсаки теж не можна. Бо степ хоч і широкий, а все ж таки — село селом… — Грицик зітхнув. — От же ж горе, просто хоч за Дін чи до Криму тікай. Де-де, а там вас уже точно не розшукають.
Татарчуки знову перезирнулись. Проте з місця не зрушили.
— Ну, що стоїте? — запитав Грицик. — Чекаєте, поки оті прокинуться?
Санько смикнув його за рукав і відвів убік.
— Слухай, Грицику, — сказав він. — Якось воно погано виходить. Ми ж їх підмовили на таке…
— Не ми, а Швайка, — поправив Грицик.
— Все одно. А тепер, виходить, кидаємо їх напризволяще…
Грицик замислився.
— Виходить, що так, — згодився він. — Що ж, треба витягати їх з цієї халепи… Ану, хлопці, — звернувся він до татарчуків. — Беріть у тих соньків їдло, коні — і гайда з нами!
ВІСТІ З ДНІПРА
— Не переймайся так, брате, — сказав Рашит. — Не переймайся. Щось воно та витанцюється.
Швайка мимохіть кивнув головою. Цього витанцьовування він прагнув тепер понад усе. Проте нічого придумати не міг. У голові гули сполошені дзвони, груди стискалися в такій тузі, що аж серце зупинялося. Санько, Грицик — що з ними? І найбільше картав себе самого. За те, що піддався на хлоп’ячі умовляння, що пішов по допомогу до татарчуків Абдулли. Знав же, на власній шкурі знав, як зраджують навіть найближчі люди, а тут на тобі — довірив їхню долю бозна-кому!
— О, куди це він? — раптом спохопився Рашит.
Барвінок, що сидів поруч зі Швайкою, зненацька нашорошив вуха, тоді заметляв хвостом і зірвався з місця. А за мить його голова вигулькнула з трави за півсотні кроків, але була вона вже не одна, їх було дві.