Читать «Час Змін. Свобода» онлайн - страница 28
Євген Ігорович Сакара
– В Свободі, як і по всій Україні діє новий Закон України "Про охорону праці". В нас є приватні установи (це і магазини, і тренажерний зал, і фермери...), де люди працюють самі на себе і наймають працівників, тут різниці зовсім немає. Також є установи соціальної компанії, де ми намагаємося створити максимальний комфорт для робітників. Компанія на фермі профінансувала максимальну автоматизацію, закупили нові трактори, комбайни, доїльні апарати... В школі автоматизація полягає в провадженні мультимедійного навчання школярів та тестуванню через наш сайт...
– Що це дало працівникам?
– В більшості сфер зменшення робочого часу до шести годин на день, а також збільшення оплачуваної відпустки до місяця та широке використання неоплачуваної відпустки ще до двох місяців.
– Хіба це негативно не вплинуло на установи?
– Що саме? Що частково людям полегшує життя автоматизація?
– Ну якщо людина працює менше, то вона і приносить менше прибутку...
– Нашою ціллю не є заробіток всіх коштів, нашою ціллю є полегшення людям життя. До того ж наші люди достатньо свідомі і розуміють, що якщо є робота – то її, по можливості, треба зробити, так як цим можна допомогти розвитку як установи, на якій вона працює, так і Свободи і України загалом. Вісім годин себе виправдовували в минулому, зараз же технології повинні полегшувати життя людям не лише вдома, а і на роботі. До того ж, декілька разів на тиждень люди вкладають декілька годин, які з’явилися в наслідок скорочення робочого часу на допомогу селищу. Це і толоки, і насадження дерев, і допомога на жнивах людям, які працюють на фермі, це і побудова нових будівель, і переклад літератури і багато іншого. Кожний допомагає, чим може.
– Навіщо так багато відпустки надається?
– А чому б ні? Візьмемо наприклад лікаря Свободи, він заробляєте непогано, може собі дозволити кудись з’їздити з сім’єю. Він може взяти одну відпустку на три тижні і ще декілька разів по тижню. Просто наразі більшість українців всю молодість працює, а на старість, коли йде на пенсію, відпочиває, хоча в такому віці вже не до активного відпочинку. Тому позиція компанії проста, чим більше вільного часу в людини на відпочинок, тим щасливішою вона буде і тим краще працюватиме на користь компанії та суспільства.
– Цікавий підхід, як Ви відноситесь до погодинної оплати праці, як в США?
– Різко негативно.
– Чому?
– Це ринкова капіталістична система, як і страховка. Поки людина працює, доти вона і отримує кошти, але раптом вона захворіє, піде у відпустку по догляду за дитиною чи ще щось подібне – не отримуватиме нічого. Це не є правильним, хоч і вигідно роботодавцям.
– Ну щодо хвороби, повинна бути медична страховка. Щодо відпустки по догляду за дитиною, там Держава щось виплачує.
– А якщо в людини не було коштів на придбання медичної страховки?
– То хай допоможе сім’я, батьки чи половинка.
– Нема нікого, людина з дитячого притулку. Що їй помирати?
– Не знаю, що Ви пропонуєте?
– В Свободі наші працівники отримують повністю безкоштовне лікування, а у разі відпустки продовжується виплачуватись заробітна плата. Була б погодинна оплата праці, люди не змогли б раніше йти додому з роботи, якщо всі справи вирішили, не змогли б часто ходити у відпустку, бо це не є вигідно, що вже казати про вчителів, у яких літом майже два місяці відпустка постійно? Нам вдалося розбудувати Свободу лише тому, що ми забезпечили свободівцям гідний спосіб життя. Їм не потрібно десь підробляти чи працювати більше, вони мають більше вільного часу, частину якого охоче присвячують розвитку селища. І я вважаю, так повинно бути по всій країні.