Читать «Не буде своїх героїв, будуть чужі» онлайн
Олексій Савчин
Якщо в нас не буде героїв, то нам нав”яжуть чужих
У всіх країнах є три елементи: підручник з історії, топоніміка і календар.
Події у Львові на День Перемоги засвідчили, що історичні факти можуть бути ефективним предметом політичного маніпулювання і дискредитації. І причина цього надзвичайно проста-незнання історії. Це незнання дає чудову можливість для маніпуляцій нею в очах громадськості. Якби хоч трохи людей знали, що стоїть за датою 9 травня чи іншими радянськими святами, як-би вони знали як ці дати штучно насаджувались і конструювались, – то, очевидно, можливість реанімувати ту радянщину була б зведена до абсолютного нуля.
Але, радянська практика, коли історик був інструментом ідеології, на жаль, зараз постійно про себе нагадує. Особливо це помітно в істориків старшого покоління, які кілька років тому радикально виступали із запереченням концепції Великої вітчизняної війни, тепер раптом стали прихильниками цієї концепції. Люди, які видавали підручники історії із сторінками про “помаранчеву революцію”, тепер жваво пояснюють, чому вона не повинна бути включена в нові підручники.
Друга світова війна справді – переломний період в історії й України, і цілого світу, який визначив теперішнє обличчя людства. По-друге, є й суб’єктивні причини. Ця війна – в образі Великої Вітчизняної війни – є ключовою концептуальною ідеєю неорадянського руху, який зараз панує в Росії.
Для російського націоналізму, який тепер накидають Україні, це єдина виграна війна в ХХ столітті, бо всі інші її війни – це поразки. Відповідно, саме ця війна може бути націотворчим міфом нової російської ідентичності, яка тепер впроваджується в Росії під назвою “Русский мир”.
Ми, українці не повинні забувати про криваві сторінки розвитку нашої нації. І нас цікавлять, в першу чергу, драматичні сторінки. Людській психології притаманно шукати певні приклади й ідеали для наслідування- герої – це особистості, які завжди здатні проявити себе в певних екстремальних ситуаціях. Звісно такими екстремальними ситуаціями, очевидно, є війни і хочемо ми цього чи ні, але для будь-якої нації героями є ті люди, які здатні піднятись на боротьбу, ризикнути власним життям. Але які, разом з тим,які здатні вбивати. Саме такі люди стають національними героями. Ми маємо чітко розуміти: якщо в нас не буде власних національних героїв, то нам нав”яжуть чужих національних героїв.
Конфронтаційних суперечливих сторінок в стосунках між націями було досить практично між усіма європейськими країнами, але на них особливо не акцентується увага. Зараз в Європейському Союзі відбувається спроба створити вищу європейську ідентичність, яка б нівелювала болючі сторінки пам’яті.