Читать «Тече собі річка» онлайн

Дарья Владимировна Кононенко

Дарья КОНОНЕНКО

ТЕЧЕ СОБІ РІЧКА

— Ну де той Левчук?

Питання розчинилось у повітрі, бо усі і так знали, що Левчук пішов до сусіднього села за сіллю та тютюном. Вірніше, поїхав. Як це він у сідлі тримається з своєю ногою? Ступні нема, так він на стремено мотузок накрутив, як зашморг — їздить собі.

Але щось його нема й нема, вечеряти вже треба. Добре, зайшов до жінки, давно не бачились, ну година, ну дві, ну три пройшли, але, якщо в Макогона не зламався годинник, то вже шоста година вечора, а поїхав Левчук вранці, та ще й сказав, падлюка, «Я швиденько!»

Макогон плюнув на брудну долівку, заходив по хаті. Він не палив вже третій день, а сушене на печі лопушиння — це тобі не тютюн. Навіть папірець був, дбайливо пошматована на зручні клаптики більшовицька агітація, а тютюну дзуськи!

Чуб заскочив в хату, грюкнув дверима, мокрий, відхекується.

— В селі ЧОП.

Івченко позіхнув, потягнувся, сів на лавці.

— А де Левчук?

— Фотографується.

— Сокирою зарубаю! — враз прокинувся Івченко.

— Та то на нього справу заводять, як фараончики за царя, то й фотографують, и так, и з боків.

На печі, під кожухом заворушився Гавриленко, зловив вошу в давно нечесаному волоссі, глипнув згори єдиним оком, як кажан. Тільки кажан все-таки гарніший од Гавриленка.

— То як? Наскочимо вночі, порубаємо червонопузих, звільнимо це нещастя?

— Не вийде, — Чуб нарешті одірвався від глека з кисляком, витер мокрі долоні о колись модні та чисті кльоші, — Левчук того. Комісар застрелив. А фотокартку роблять задля звітності.

Макогон зупинився, підтягнув штани, подивився на своє добірне військо — Чуб, у шкірянці на голі плечі та дірявих кльошах, Івченко, у полатаному однострої синьожупанників, ще й шапку з чорним шликом у руках мне, Гавриленко з печі злазить неквапом, штани з донського козака зняв, черкеску — ще тоді, з Вовчої Сотні, забрав.

— Пішли?

— Сядь. Трішки почекаємо. Вони собі святкують. Раденькі, що небезпечного бандита знешкодили, понапиваються як свині, а увечері ми до них завітаємо.

— Зробимо їм хвейєрверка, — Гавриленко показав свої гнилі зуби в посмішці.

— Бідні люди, завжди там щось палає. То Левчук свою хату підпалив, а тоді майже місяць дощу не було, зараз — ЧОП. Як у нас з амуніцією? — Макогон посміхнувся, в перший раз за декілька днів.

Чуб неквапом витягнув обріза з-під шкірянки, Гавриленко дістав з кишені штанів лимонку, подихав на неї та протер рукавом. Івченко хвацько крутнув на пальці чорного, блискучого, дбайливо змащеного салом, нагана. Макогон витягнув з обдертої, колись лакованої кобури маузера. Хоч би одненький раз затягтися!

— Нащо Левчук спалив власну хату? — Чуб сидів на лаві та розглядав брудну стелю.

— Чи я тобі циганка? — Гавриленко одірвався від горщика з борщем, додав ще декілька слів, але за плямканням та сьорбанням Чуб цих слів не розчув.

Сонце сіло. По коням! Та повільно ті коні йдуть, вони ж не під сідло, вони мирні, воза тягти тільки й вміють. Ні тачанки, ні кулемета, нема як вшкварити. Десять куль в маузері. Чуб у сідлі зігнувся чи спить, чи згадує своє життя — добре тоді в Кронштадті було, офіцерики так вищали! Івченко щось шепоче, молиться? Ні, перераховує, скільки хрестів на шлику вишито. Тридцять шість. Замало червоних вбив, ой замало. Навіть Гавриленко невеселе собі під ніс мугикає — про чорну ріллю ізорану та кістками засіяну.