Читать «Революційна стихія. Зимовий похід 1919-20 pp. Спомини» онлайн - страница 122

Юрко Тютюнник

Щоби уявити собі розмір «поступок» і їх значення, які змушені були ініціатори з'їзду робити повстанцям (найбільш миролюбивим!) Черкащини, треба знати погляд керуючих московських центрів на партизанщину, на Українську Червону Армію та на можливість прийняття повстанців до Російської Армії. У таємній дериктиві Троцького про військову політиику в Україні, що була видрукована в наказі Полтавському Губерніальному військовому комісаріатові ч. 3 від 20 лютого 1920 року, між іншим говориться: «Ліквідація професіонального украінского партизанства являється вопросом жизні і смерті для України вообще (власне, для російської влади в Україні! — Ю. Т.). Действующім на украінской теріторіі воінскім частям строжайше воспрєщєио прінімать в сой состав как пратізанскіє отряди, так і отдєльних «добровольцев». А далі знов: «Нєпрєменімим условієм осуществлєнія етой мислі являється видержка, настойчівость і беспощадное отвєрженіє всякіх компромісов і сдєлок с партізанамі і партізанщіной».

Шкода! — ситуація на місцях вимагала і «компромісів» і «сдєлок». На Черкащині не було сили, яка змогла би «расформіровать, обезоружить, уничтожить», і представники Москви пішли на «сдєлку» у вигляді організації охоронного куреня з партизанів. Такий же охоронний курінь був сформований на Звенигородшині під командуванням Туза; було те і в інших повітах. Ці охоронні курені пізніше били росіян.

Наша армія небагато зробила для організації повстанчого руху.

Загального характеру вказівки про чергову роботу і тактику подавав я повстанцям у другій відозві «Селяни». Зрозуміло, що одинадцять пунктів відозви не обнімали всебічно питань, які висувало повстанче життя.

Ті посланці, що прибували до штабу дивізії, одержували більш детальні інструкції та директиви. Для об'єднання організаційної і політичної роботи серед повстанців я пропонував Омеляноовичу-Павленкові організувати окремий відділ при штабі армії або передати всю ту роботу до одної з дивізій за умови, що всі зносини з повстанцями йтимуть через одні руки. Це питання зосталось не вирішеним. І

Сам Омелянович-Павленко радив повстанцям перетворюватись у громадську самоохорону під назвою «Січ». Найбільш серйозні спроби організації «Січі» робилися на Тарашанщині, але невдало, бо отаман Куравський та інші об'єднали біля себе всі активні елементи і ставили собі завдання набагато ширші від самоохорони.

Не маючи дозволу організувати керуючий центр для повстанців, я вислав сотника К. для налагодження зв'язку зі всіма повстанцями. Місцем осідку зв'язкового центру вибрано район найсильнішої повстанчої організації. На Таращанщину, де вже працював хорунжий Кузьменко- Титаренко, якого я вислав ще з-під Вапнярки, послав хорунжого Івана Бабія, котрий працював у Куравського, виконуючи обов'язки начальника оперативного відділу в штабі. Таращанська організація пізніше виявила себе найбільш активно.