Читать «Изгубеният робот» онлайн
Айзък Азимов
Айзък Азимов
Изгубеният робот
На Хипербазата бяха взети екстрени мерки. Те бяха съпроводени от бясна суматоха, като непрекъснато се предприемаха все нови и нови отчаяни стъпки. В края на краищата специален патрулен кораб докара на Хипербазата доктор Сюзън Кълвин — главен робопсихолог, и Питър Богерт — главен математик.
Сюзън Кълвин нито веднъж не беше напускала Земята и този път нямаше ни най-малкото желание да го стори. Във века на атомната енергия и предстоящото разрешаване на загадката на хиператомния двигател тя си оставаше провинциалистка. Беше недоволна от полета и не беше убедена в неговата необходимост. За това красноречиво говореше всяка черта от некрасивото й и немалко лице по време на първия обед на Хипербазата.
Зализаният, бледен доктор Богерт имаше малко виновен вид. А отчаянието нито за миг не напусна лицето на Кълнер, ръководителя на проекта. С една дума, обедът нямаше успех. Последвалото го малко съвещание започна мрачно.
Кълнер, чиято гола глава проблясваше под лампите и чиято парадна униформа съвсем не подхождаше на общото настроение, започна с принудена откровеност:
— Това е странна история… Признателен съм ви, че пристигнахте веднага, без да знаете причината за повикването. Изгуби се един робот. Работата е прекратена и ще бъде прекратена, докато не го намерим. Досега не успяхме да направим нищо и ни е нужна помощта на специалисти.
Сюзън Кълвин се намеси рязко и без особена любезност:
— Защо един робот е толкова важен за проекта и защо не е намерен?
Кълнер обърна към нея почервенялото си лице и бързо облиза устни.
— Впрочем, ние го намерихме… Сега ще ви обясня. Още щом изчезна роботът, беше обявено извънредно положение и връзката с Хипербазата беше прекъсната. Но в навечерието пристигна товарен кораб, който караше за нас шейсет и два робота… хм… от същия тип, определени за някъде другаде. Цифрата е съвсем точна — не може да има никакви съмнения.
— Да? Но какво отношение има това…
— Когато роботът изчезна и ние не успяхме да го намерим; впрочем, уверявам ви, че можехме да открием дори и сламка; ние се сетихме да преброим роботите, останали на товарния кораб. Сега те са шейсет и три.
— Значи шейсет и третият е вашият избягал робот? — Очите на доктор Кълвин потъмняха.
— Да, но не можем да определим кой от тях е шейсет и третият.
Настъпи гробно мълчание. Електрическият часовник удари единадесет. Доктор Кълвин каза:
— Много интересно.
Крайчетата на устните й се отпуснаха. Тя рязко се обърна към своя колега:
— Питър, какво има всъщност? Що за роботи работят тук?
Като се поколеба, доктор Богерт се усмихна неуверено.
— Разберете, Сюзън, това е доста деликатна работа, изискваща предпазливост… Но сега…
Тя бързо го прекъсна:
— А сега? Ако има шейсет и три еднакви робота и единият от тях е нужният, защо трябва да се търси, защо да не се използува който и да е? Какво става тук? Защо ни повикаха?
Богерт отговори послушно:
— Позволете да ви обясня, Сюзън. На Хипербазата се използуват няколко робота, при чието програмиране не беше записан в пълен вид Първият закон на роботехниката.