Читать «Спартак» онлайн - страница 274

Рафаелло Джованьйолі

Парки — за віруваннями стародавніх римлян, три богині, які управляли життям людини. Одна з них починала прясти нитку людського життя, друга розмотувала нитку, третя обрізала її. Зображувалися вони з прядкою, веретеном і ножицями.

Патриції — пануючий клас у стародавньому Римі. Коли в VI ст, до нашої ери утворилася Римська республіка, патриції заволоділи всією політичною владою («патрицій» у перекладі українською мовою значить син знатного батька).

Патрон — так називався у стародавньому Римі патрицій, від якого були залежні неповноправні римські громадяни, що називалися його клієнтами. В романі «Спартак» Метробій називає своїм патроном бога Мома, який, за староримськими віруваннями, вважався покровителем комедіантів.

Пегас — у стародавніх греків ім'я казкового крилатого коня.

Пеплум, або пеплос — жіночий одяг у вигляді плаща, без рукавів, який застібався на плечі; перейшов від греків до римлян.

Пірати кілікійські — морські розбійники з Кілкії, в старі часи — гірської області в Малій Азії.

Пірр — цар Епіра, однієї з грецьких областей. У 280 і 279 pp. при Гераклеї та Аскулі розбив римські війська, але разом з тим зазнав величезних втрат, що обезкровили його військо. Тому його перемоги над римлянами не дали наслідків.

Плебеї — у стародавньому Римі так називалися неповноправні громадяни, які хоч і користувалися свободою, але участі в політичному житті не брали. Внаслідок упертої боротьби з патриціями плебеї в III ст. добилися громадянської рівноправності.

Поллукс — див. Кастор.

Помпей Великий — римський полководець і державний діяч. Жив у І ст. до нашої ери. Був римським консулом, воював з Мітрідатом Понтійським, уклав договір з Крассом і Юлієм Цезарем (тріумвірат — союз трьох людей), щоб разом керувати державою. Вступивши потім у боротьбу за владу з Цезарем, вій зазнав поразки у битві при Фарсалі і втік до Єгипту, де був убитий у 48 р. до нашої ери.

Помпеї — стародавнє містечко в Італії, біля Неаполя, коло підніжжя Везувію, засипане під час виверження вулкана в 79 р. нашої ери товстим шаром попелу. Розкопки Помпеї почалися з 1748 р. Тепер місто майже все відкопане і розчищене. Збереглося багато громадських будинків, статуй, рисунків на стінах, за якими можна ознайомитися з староримським життям. Помпеї — чудовий музей римської старовини.

Понтифік — верховний жрець.

Портик — крита галерея, стеля якої підтримувалася колонами. В стародавній Греції і Римі портики влаштовувалися навколо торгового майдану і перед входом у будинки багатих людей. Під час дощу і сонячної спеки під портиками збиралися для бесід і прогулянок.

Претор — вища після консула урядова особа в стародавньому Римі. На ній лежали обов'язки судді. Претор також заміняв консула під час його відсутності.

Преторій — місце в римському військовому таборі, де стояв похідний намет і розміщувався штаб головнокомандуючого (претора або консула).

Префект — начальник. Префектом у стародавніх римлян називався начальник міста, начальник області (провінції), начальник окремої військової частини, наприклад кінноти.