Читать «Карафуто» онлайн - страница 89
Олесь Васильевич Донченко
Володя почав обережно спускатися. Виявилось, що це далеко важче, ніж сходити на гору. Дрібні камінці раз у раз котилися вниз, дерев'яні черевики сковзались. Вугілля й попіл зсипалися від дотику і запорошували очі.
Посковзнувшися, Володя впав. Він встиг ухопитися за молоду ялинку, але вона зламалася, і хлопець посунувся крутим схилом.
Навколо ще котилося дрібне каміння, але Володя відчув, що він опинився на твердому. Обережно розплющив запорошені очі й озирнувся. Він лежав на невеличкому майданчику між двох молодих сосон.
Тоді юнак підповз до краю майданчика і глянув на схил. Далеко внизу, де починалась долина, паслася кабарга. Кричала сойка, яскраві дятли перелітали з стовбура на стовбур.
І зненацька, наче трапилась у природі якась зміна, злякано розлетілися дятли, кудись сховалася сойка, кабарга, нагостривши вуха, тінню майнула в хащі.
Юнак почав шукати те, що порушило тайговий спокій, і враз зустрівся віч-на-віч з гострими чорними очима, які пильно стежили за ним з-за купи каміння. Переконавшись, що його схованку викрито, невідомий з'явився на схилі сопки. Володя зразу побачив, що це не японець. Невідомий був смуглявий мужчина з чорною красивою бородою. Він дуже скидався на звичайного російського колгоспника. В руках у нього була двостволка, біля пояса теліпалися кілька забитих рябців.
Якусь хвилину він стояв нерухомо, наче вирішуючи, як йому бути далі, а потім повільно пішов схилом угору.
«Це мисливець, — подумав Володя. — Здається, поки що мені не загрожує ніяка небезпека»..
Мисливець піднявся на майданчик і знову спинився.
— Хто ти? — спитав Володя.
— А ти хто? Урусі?
— Атож, — кивнув Володя головою.
— Японці ходили, японці шукали урусі, — враз проказав, похитавши головою, невідомий.
Помітивши, що Володя стривожився, він заспокоїв:
— Нема японці. Далеко японці…
Він махнув рукою в далечінь. Зненацька Володя догадався:
— Ти — аїнець?
— Айно, айно, — весело залопотів мисливець.
Ця людина дійсно належала до нечисленного народу, який живе на півдні Сахаліну.
Ламаною російською мовою аїнець розповідав:
— Білку вбив — японець шкурки забрав. Ведмедя вбив — японцеві дай. Много япофів прийшов і дуже бив. Жінку японець забрав…
Довго розповідав мисливець і кожної хвилини тільки й було чути: «японець бив», «японець забрав». Нарешті аїнець спитав:
— Твій тікає японці? Я знаю — твій тікає. Японці впіймає тебе, бух-бух, як рябчик.
Прощаючись, мисливець вказав Володі напрям:
— Туди твій ходи!
Він ліг на живіт і поплазував, показуючи, як треба Володі перейти через кордон.
Потім вони розійшлись: Володя на північ, аїнець на південь. Мисливець дав юнакові дичини і коробочку сірників. Тепер Володя не боявся голоду.
Кордон був близько. Перебрівши через ріку, юнак ішов краєм тайгової долини. Незабаром він почув за собою швидкі кроки і знову побачив аїнця, який наздоганяв його. Мисливець був мокрий від швидкого бігу, захеканий.