Читать «Остання збірка» онлайн - страница 26
Роберт Шеклі
— Так, сер, — сказав ад'ютант, віддав честь, чітко повернувся на підборах і вийшов стройовим кроком.
— Продовжимо, — сказав верховний головнокомандувач Фетерер. — Позаду першої лінії оборони Сатани розташуються воскреслі грішники та різні стихійні сили зла. Роль його бомбардувальної авіації виконуватимуть грішні ангели. їх зустрінуть роботи-винищувачі генерала Дела.
Генерал Дел похмуро посміхнувся.
— Після встановлення контакту із супротивником автоматичні танкові корпуси генерала Мак-Фі за підтримки роботопіхоти генерала Онгіна нанесуть удар по його центру, — продовжував Фетерер. — Дел керуватиме водневим бомбардуванням тилів, яке слід провести максимально масовано. Я наноситиму удари тут і тут силами механізованої кавалерії.
Повернувся ад'ютант і став струнко.
— Сер, — промовив він, — священик відмовився піти. Він заявляє, що повинен неодмінно поговорити з вами.
Верховний головнокомандувач Фетерер збирався сказати «ні», але в останній момент завагався. Він згадав, що це — Остання Битва і представники всіх релігійних конфесій справді певною мірою до неї причетні. Він вирішив приділити священикові п'ять хвилин.
— Запросіть його сюди, — сказав генерал.
Священик був одягнений у звичайний діловий костюм. Це мало підкреслити, що він прибув сюди не як представник якоїсь конкретної релігії. Його обличчя видавалося втомленим, але рішучим.
— Генерале, — сказав він, — я прийшов як представник усіх релігійних працівників світу — патерів, рабинів, муллів, пасторів та інших. Ми просимо вашого дозволу, генерале, взяти участь у Битві Господній.
Верховний головнокомандувач Фетерер нервово забарабанив пальцями по стегну. Він не хотів би псувати стосунків з цими людьми. Що не кажи, а навіть йому, верховному головнокомандувачу, не зашкодить добре слово, коли все буде сказано й зроблено...
— Зрозумійте моє становище, — сумно промовив Фетерер. — Я генерал, і мені випало керувати Битвою...
— Але ж це Остання Битва, — сказав священик. — Це має бути битва з участю людей.
-Саме так, — відповів Фетерер, — люди братимуть у ній участь через своїх представників-військових. Священик дивився на нього із сумнівом. Фетерер продовжив:
— Ви ж не хочете, щоб цю Битву було програно, чи не так? Щоб переміг Сатана?
— Звісно, ні, — пробурмотів священик.
— У такому разі ми не маємо права ризикувати, — заявив Фетерер. — Всі уряди погодилися з цим, чи не так?
Певна річ, було б добре перемогти в Армагедоні силами людства. Можна б сказати — символічно. Але чи можемо ми в цьому разі бути впевненими у перемозі?
Священик спробував щось заперечити, але Фетерер квапливо продовжив:
— Звідки ми можемо знати силу війська Сатани. Ми просто зобов'язані ввести в бій найкращі сили, кажучи військовою мовою. А це означає — автоматичні армії, роботів-винищувачів, танки та водневі бомби.
Вигляд у священика був дуже засмучений.
— Але це неправильно, — сказав він. — Невже не можна зарезервувати у ваших планах певне місце і для людей?
Фетерер думав над цим. Але виконати це прохання було
неможливо.
Ретельно розроблений план операції був досконалий і забезпечував високу ймовірність перемоги. Впровадження істотного людського елементу могло б усе лише зіпсувати. Ніяка жива плоть не витримала б гуркоту цієї атаки механізмів, високих енергетичних потенціалів, що пронизують повітря, усепоглинаючої сили вогню. Будь-яка людина, що опинилася б у ста милях від лінії фронту, загинула б, так і не побачивши ворога.