Читать «Координати чудес» онлайн - страница 28
Роберт Шеклі
— Дивуюся, воістину дивуюся. Так прикро, що далі нікуди. Я доручив вам збудувати світ для одного з моїх клієнтів, а ви мені підсуваєте оце! І ви справді вважаєте себе інженерами?
Помічники не озивалися. Вони заціпеніли, як хлопчаки, що побачили березову різку.
— Їн-же-нери! — відкарбував Моделі, вкладаючи у це слово з півцентнера презирства. — «Творчо оригінальні, однак практичні науковці, здатні збудувати планету де і коли завгодно». Пригадуєте ці слова?
— З рекламного буклета, сер, — сказав Орін.
— Правильно, — підтвердив Моделі. — І ви вважаєте, що оце — гідний зразок творчої і практичної інженерної думки?
Супутники мовчали. Відтак Бруксайд бовкнув:
— Так, сер, уважаю! Ми уважно вивчили контракт. Замовлялася планета типу 34Вс4 з деякими модифікаціями. Саме це ми й збудували. Звичайно, тут лише закуток планети. Та все ж…
— Та все ж я бачу, що ви натворили, і можу дати відповідну оцінку, — урвав його Моделі. — Оріне! Який обігрівач ви сюди всунули?
— Сонце типу 05, сер, — відповів Орін. — Якраз укладається в тепловий баланс.
— Ще б пак! Укладається! Та ви затямте, що на планету існує ще й кошторис. Якщо ми не вкладемося в нього, то звідки взятися прибуткові. А система опалення коштує найдорожче.
— Це ми пам’ятаємо, сер, — сказав Бруксайд. — Нам зовсім не хотілося в однопланетну систему ставити сонце типу 05. Але технічні умови теплофікації та опромінення…
— Ви хоч чогось навчилися від мене? — закричав Моделі. — Цей тип зірки — справжнє марнотратство. Гей, ви! — він підкликав робітників. — Зніміть.
Робітники спішно поставили складану драбину. Один підтримував, а другий розсував, подовжуючи її в десять, у сто, в мільйон разів. Ще два робітники в міру розсування бігли по ній догори.
— Обережно там знімайте! — гукнув Моделі. — Не забудьте про рукавиці! Та штука гаряча!
Робітники на вершечку драбини відчепили сонце, згорнули його в рулон і засунули у футляр із написом: «Світило. НЕ КАНТУВАТИ!». Кришка закрилась, і настала пітьма.
— Має тут хто-небудь голову на плечах? — поцікавився Моделі. — Хай йому біс! Хай буде світло!
Як і мало бути, — стало світло.
— О-кей! — сказав Моделі. — Це сонце 05 — здати на склад. На такий об’єкт вистачить зірки Г-13.
— Але ж, сер, — знервовано зауважив Орін, — у ній бракує тепла.
— Знаю. Ось тут і покажіть творчий підхід! Підсуньте зірку ближче, і тепла вистачить.
— Так, сер, вистачить, — втрутився Бруксайд. — Але відстань замала для безпечного розсіювання радіації. Вони можуть винищити майбутнє населення планети.
— Ви що? Хочете сказати, що мої зірки Г-13 не відповідають вимогам техніки безпеки? — дуже повільно і з притиском запитав Моделі.
— Та ні, я не мав на увазі саме це, — поспішив Орін. — Я хотів сказати, що вони можуть стати небезпечними, як і будь-що інше у Всесвіті, коли не вдатися до відповідних застережних заходів.
— Ну, це вже ближче до суті, — погодився Моделі.
— В даному випадку, — почав пояснювати Бруксайд, — для повної безпеки необхідно, щоб мешканці планети носили свинцевий одяг вагою десь із п’ятдесят фунтів. Та оскільки середня вага представників цієї цивілізації лише вісім фунтів, то це неможливо.