Читать «Поправка на Ікс» онлайн - страница 37
Валентина Миколаївна Журавльова
Мій далекий друже, тієї ночі я думала про тебе. Мені здавалося, що люди на “Памірі” такі ж, як і ти. Я дрімала, поклавши голову на столик. У напівсні я бачила рубку “Паміру” і чотирьох людей, дуже схожих на тебе. О пів на четверту по трапу піднявся Відкривач. Я почула важкі кроки і машинально поглянула на годинника. Відкривач кивнув мені й поволі попрямував до штурманського крісла.
— Радіограма? — запитала я, намагаючись відігнати сон.
Відкривач не відповів.
— Радіограма готова?
Він зняв окуляри й обернувся до мене. В його очах було щось нове, ще не бачене мною.
— Де… Земля? — дивним, урочистим голосом спитав він.
Я увімкнула оглядовий екран. Там, де перехрещувалися нитки, була чорна пляма, оточена густим розсипом фіолетових зірок. Швидкість корабля спотворила вигляд зоряного неба.
— Вона там, — тихо сказав Відкривач.
— Її не видно, — заперечила я. — Сонце буде поміт: но місяців через три, не раніше.
Відкривач похитав головою.
— Вона там…
Сон мов рукою зняло, і я зрозуміла, що заперечувати не можна. Я мовчки стояла за кріслом Відкривача і дивилася на оглядовий екран. Це тривало довго. Потім Відкривач, все ще схилившись до екрана, ледве чутно проказав:
Мій друже, ти знаєш ці вірші. Це “Дитяча пісенька” Сендберга. Якось (з того часу минула вічність) ти читав їх мені там, на Землі. Але в голосі Відкривача був недитячий смуток.
І я раптом усе зрозуміла.
— Ви… вирішили? — спитала я.
Відкривач швидко надів окуляри й обернувся до мене.
— Вимкніть екран, — сказав він.
— Ви вирішили? — повторила я.
Він глянув на мене й усміхнувся:
— Так, звичайно.
— Але…
Рухом руки він зупинив мене:
— Скажіть капітанові — треба переобчислити курс. Я перейду на “Памір”.
…Нестримно мчить стрілка годинника, а я ще не сказала тобі найголовнішого.
Цієї ночі аварійні автомати мовчали. І лише на світанку почулися тривожні, виючі сигнали. За хвилину весь екіпаж був у рубці. Не пам’ятаю, здається, минуло кілька годин, поки ми відновили магнітний захист. І коли капітан відійшов од пульта керування, я передала слова Відкривача. Дивно, але капітан лишився спокійним. Він сказав:
— Добре. Йдіть. Я сам обчислю новий курс. Однак ніхто не вийшов з рубки.
— Ідіть, — повторив капітан.
Здавалося, ніхто не чув наказу.
— Добре, — сказав капітан. — Нехай буде так. Ідіть і подумайте. Якщо всі вирішать летіти до Аелли, ми полетимо. Але якшо хоч один з нас захоче повернутися, ми повернемось на Землю. А Відкривач перейде на “Памір”.
Він поглянув на годинника й додав:
— Через п’ятдесят хвилин. Я чекатиму тут. Ідіть…
Ми попрямували до трапу, а капітан нахилився до пульта керування. Я помітила: капітан дивився туди, куди вночі поглядав Відкривач…
П’ятдесят хвилин — вони тягнулися нескінченно довго.
Я сиділа в своїй маленькій каюті і думала про Інших. На “Орлятку” одинадцять чоловік. Капітан лишився біля пульта керування. Десятеро розійшлися по каютах. “Якщо хоч один з нас захоче повернутися, ми повернемось на Землю”. Так сказав капітан. А що скажуть мої товариші? За стальною перегородкою — каюта лікаря. Старий, добрий лікар! Це був його останній рейс… Головний радіоінженер — він залишив на Землі сім’ю… Мої подруги, механіки — їх чекатимуть на Землі…