Читать «Слънце недосегаемо (роман-изповед)» онлайн
Николай Теллалов
Николай Теллалов
Слънце недосегаемо
роман-изповед
По-желали:
Вяра Крушкова
Владимир Полеганов
Владимир Зарков
Владимир Венков
Виолета Кецкарова
Валентина Димова
Валентин Иванов
Бранимир Събев
Атанас П. Славов
Антония Дончева
Антон Попов
Антон Валяков
Анелия Стойкова
Анелия Иванова
Ангел Петров
Александър Василев
Крум Станоев
Констанца Христова
Константин Дичев
Калин Ненов
Искра Христова
Иван Петров
Евгения Буда
Добрин Махлянов
Димитър Петров
Димитър Панайотов
Дилян Благов
Даниела Соколова
Даниела Сиракова
Григор Гачев
Георги Мичев
Габриела Петрова
Янчо Чолаков
Юрий Илков
Тихомир Димитров
Стефан Караманов
Стефан Василев
Славена Илиева
Симеон Шопов
Радосвета Гологанова
Пламен Младенов
Петър Руевски
Павел Панайотов
Нели Иванова
Мирослав Моравски
Мая Стойкова
Мария Гуглева
Манол Дончев
Лора Бранева
На всички, които ме вдъхновиха —
На всички, които ми дадоха рамо да започна,
продължа и поставя последната точка —
На всички тях —
благодаря.
авторът
Отзиви
Четвъртият роман от цикъла на Николай Теллалов, започнал с „Да пробудиш драконче“, е грандиозен не поради най-големия до този момент обем от над 1000 страници, защото размерът не е гаранция за качество. Не поради увлекателния си стил — други книги също са увлекателни. Когато ви каним в света на „Слънце недосегаемо“, имаме предвид паралелна реалност, населена с народите на съществата от българската митология: народи със свое общество, закони, развитие и бъдеще — първокласна научна фантастика с атмосферата на епично фентъзи. Грандиозността е в мащабите на това приключение, написано от българин за българи, и същевременно космично и разпростряно сред хилядолетия.
В него има светостроителство, но то не е нито самоцелно, нито по-важно от фабулата или посланията. Теллалов е написал истински роман — с много пластове и вълнуващи съдби на героите, реалистично изобразени битки и безмилостни нравствени избори. Мен лично, като читател, изгълтал хиляди модели на чуждопланетни социуми, ме респектира сериозният опит на младия писател да изгради достоверна структура на общество, съставено от змейове — разумни същества, всяко от които притежава сили и могъщество колкото тежко бронирана бойна единица, и същевременно има богата душевност. Като прибавим към това, че средната възраст на змейовете е над 2000 години, можем да си представим каква неимоверно трудна задача си е поставил Николай Теллалов. И се е справил!
Героите му — и змейовете, и хората, дори халите и вампирите, са релефно доказани същества, които говорят и действат според особеностите и ценностите си. И същевременно, змейовете, посетили нашата реалност, предлагат гледна точка, която критично оценява състоянието на обществото ни, без дидактиката на „осъдителството“. Теллалов е намерил тънката граница между отчуждението и топлотата, която прави книгата му истинско събитие.
След излизането на „Слънце недосегаемо“ българската фантастика може да смята, че има поне един цикъл романи, сравним с епосите, създадени в англо- и рускоезичния фантастичен свят.