Читать «Жезълът на Серапис» онлайн - страница 30

Рик Риърдън

Информация за текста

$id = 8872

$source = Моята библиотека

Издание:

Автор: Рик Риърдън

Заглавие: Жезълът на Серапис

Преводач: Адимега

Година на превод: 2018

Език, от който е преведено: английски

Издание: първо

Издател: Читанка

Година на издаване: 2019

Тип: разказ

Националност: американска

Редактор: Кротък бяс

Коректор: Кротък бяс

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/8640

1

Влак F е бърза транзитна линия в метрото на Ню Йорк. На картите се отбелязва с буква F, разположена в оранжев кръг. — Б.ред.

2

Влак А е бърза транзитна линия в метрото на Ню Йорк. На картите се отбелязва с буква А, разположена в син кръг. — Б.ред.

3

Ankh (на бг — анх) — също известен и като crux ansata или ansate. Наподобява кръст, който обединява два символа — кръст, като символ на живота и кръг, като символ на вечността, които заедно символизират безсмъртието, както и съюза на земното (богинята Изида) и небесното (богът Озирис). — Б.ред.

4

Fido — от латинското fidus — верен, предан. Фидо (1941 — 9 юни 1958 г.) е италианско куче, което привлича общественото внимание през 1943 г., демонстрирайки непоколебима преданост към мъртвия си господар. — Б.ред.

5

В египетската митология, Дуат е мястото, където пребивават мъртвите; подземното царство. Йероглифът на Дуат е кръг със звезда в центъра. Като подземно царство, Дуат се свързва с нощните светила. Дуат се отъждествява и с хоризонта, мястото, където залязва Слънцето. В представите на египтяните това е една от съставните части на Вселената — небе, земя, Дуат, вода, планини. — Б.ред.

6

Модиус (от лат. modius) — вид цилиндрична шапка с плосък връх или корона в египетското или гръко-римското изкуство. Името е възприето от съвременните учени, вероятно заради приликата със съда, използван от римляните като мерна единица за зърнени храни, и символизира плодовитостта на онзи, който ги носи. — Б.ред.

7

Перифраза на цитата от книгата: „Изглеждай слаб, когато си силен и силен, когато си слаб.“ (Appear weak when you are strong and strong when you are weak.). — Б.ред.

8

Tyet (Tiet), наричан още „възелът на Изида“ или „поясът на Изида“, е древноегипетски символ, свързван с богинята Изида. В много отношения той прилича на анх, но напречните рамена са надолу, а не разперени. — Б.ред.

9

Апоп или Апофис е древноегипетско божество, което олицетворява хаоса. Поради тази причина е приеман като враг на бог Ра. Изобразяван е като огромно влечуго. — Б.ред.

10

Собек или Себек (от лат. Suchus) е древноегипетски бог на водата. Изобразяван е като крокодил със слънчев диск или мъж с глава на крокодил. Свързван е с фараонската власт, плодовитостта и военната храброст. — Б.ред.

11

В древен Египет така се нарича Двойната корона, която представлява комбинация от Червената корона на Долен Египет (Дешрет) и Бялата корона на Горен Египет (Хеджет). Носенето на тази корона символизира могъществото и властта на фараоните над цял Египет. — Б.ред.