Читать «В електрическия трамвай» онлайн - страница 5
Иван Вазов
Но старецът е деликатен и отговаря:
— Не се бозпокойте, добре съм…
При едно ново спиране майорът — не го познавам — прекъсва мълчанието и ме пита от железницата ли ида. На отговора ми той забеляза:
— Да, приятна е разходката по трамвая. Само, че тоя натиск… Вие за пръв път ли се возите?
— Да… А вие?
— Втори път.
Подир тоя задушевен разговор ние млъкнахме.
Офицеринът запушва цигарка.
— Молим, господа, забранено е! — забелязва чиновникът и му посочва надписа.
Офицеринът се понавъсва.
— Не виждам и вие да се съобразявате с правилата — отговори той.
— Молим?
— Вие пускате в първия клас лица, платили за втория! — каза офицеринът и стъпква цигарата.
Чиновникът се смутява. При знаменателния му поглед дебелата госпожа иска да стане и да си мине в класа. Дъщеря й вика: „Скоала те, мума!“ (Стани, мамо.)
Но тук всички земат под свое покровителство двете жени: старецът — майката, поручикът с мустаците à la император Вилхелм прави знак на дъщеря й да не се безпокои с един поглед, който казва: „Дордето бъда аз тук, никоя сила на света не може ви оскърби.“ Госпожицата му поблагодари с лека усмивка.
Бившият депутат пак сипе критики въз трамвайното управление и разправя за уплахата си при Шарения мост във време на внезапното спиране.
— Помислете си например, ако беше паднала госпожата въз някого…
И всички изгледват усмихнато майката.
При банята и двете излизат. Благожелателни погледи изпращат девойката, додето се изгуби в мегданското множество с майка си.
* * *
Пак в Търговска улица, осветлена като ден от електрическите слънца. Блесналият Александровски площад загъмжал от вечерния върволяк. На тамошната спирка ме напущат всички другари, а влазя един нов. Той е дрипав човек, сух, бърчав, с книги под мишница. Проницателният чиновник му веднага забеляза, че той се е сбъркал, и го кани да мине в евтиния клас. Дрипавият господин не напуща кадифеното седалище.
— Земете билет — казва му той и му го отрязва.
Господинът бърка дълго време в джебовете си, но като не намери нищо там, подава му една зелена книжка.
— Какво е това?
— Календарче „Вардар“ с образа на Крали Марка: двайсет стотинки.
Той иска да заплати с календарчето стойността на билета.
— Книги не ща.
— Има песен тук към македонците, от мене е съчинена…
— Песни не ща, пари!
— Нямам.
— Слез!
Произлазя скарване. Господинът с книгите под мишницата се оказва честолюбив човек и сочи юмрука си на чиновника, укорявайки го в лош патриотизъм. Аз се намесвам в полза на събрата си по Аполона и заплащам билета му. Тогава той ме съзира и ми благодари, като ме назовава с името ми — познава ме. После сяда до мене приятелски и ми се оплаква, че по причини на кризата литературата не върви… Той поверително прибавя, че има един ръкопис от 909 листа, в който е описал превземането на Гюмюрджина от русите, в което събитие и той играел роля, и че е готов да ми отстъпи произведението си за четиристотин лева. Позволява ми след поправянето „правописанието и запетаите“ да го напечатам под мое име и да печеля, колкото ща от него.
— Па и славата нека е ваша! — казва той великодушно я с чисто християнско самоотречение.