Читать «Я ще повернусь» онлайн - страница 38
Віктор Савченко
«Така вже вона, ця Муза Семенівна, коли не злюбить кого, то назавжди».
…Поїзд зробив останню зупинку перед містом. Незнайомець все сидів, заглибившись у думки, навіть не позирав у вікно, як раніше… Шарпонуло вагони.
— Мабуть, із канікул повертаєтесь? — Його запитання було несподіванішим від різкого свистка потяга.
— Так… Власне, ні. З відпустки.
— Чому такий час обрали? Влітку треба відпочивати.
— Не завжди випадає влітку.
— Так, так. Розумію…
Було видно, що розмову він почав, аби згайнувати час. Вона подумала, що по голосу він, мабуть, доросліший, ніж видається. Слова супроводжувались густою думкою. Такий голос мусить мати людина, яка багато думає.
Повз їхнє купе пройшло кілька чоловік з валізами та сумками. Дідок у шинелі теж почав лаштуватись, навскіс блимаючи на Олену та її сусіда.
Олена помітила на обличчі молодого чоловіка нетерпіння. «Невже він теж зараз виходить?» Раптом застугоніло, загуло, і побігли за вікнами балки мосту, швидкі, мов тіні. Незнайомець знову припав обличчям до віконного скла, немов хотів остудити його. Сонце за вікном уже торкнулося обрію, пофарбувавши все навколо в червоний колір: засніжені поля, переліски, скрижанілий Дніпро. Потяг рівно стугонів над прірвою. Вже виднілася набережна, що відгороджувала Дніпро від міста багатоповерховими кам'яницями, виднілися водні станції — порожні та сумні, а з іншого боку чаділа гігантськими трубами приміська ДРЕС.
Гуркіт обірвався так само раптово, як і почався. За вікном засіріли якісь будови, з'явилися залізничні колії, вагони приміської електрички. Потяг наближався до вокзалу. Сусіда накинув сіре демісезонне пальто зі смужкою сірого каракулю на комірі, натягнув пелехату кролячу вушанку. «То він теж виходить». Не знати чому зраділа. Він поглядав, як вона вовтузиться біля важкої сумки.
— Давайте допоможу — і, не дочекавшись відповіді, взяв у неї ношу.
Дістав з полиці портфеля. Вона йшла слідом, ховаючи розчервоніле обличчя в руду лисицю.
Довго очікували на трамвай, їй хотілося, аби трамвая довше не було, бо з його приходом вони розлучаться, зникнуть одне для одного в мільйонному місті.
Над дахами ще плавали клапті короткого березневого дня, а на вулиці вже сутеніло.
На розі жалісливо проверещав трамвай. Фари ніби плакали в сутінках жовтими сльозами. Ось зараз вони сядуть, а потім кожен зійде на своїй зупинці…
Він допоміг їй занести у вагон сумку.
— Коли матимете бажання й час, приходьте завтра до кінотеатру «Космос», — стояв, очікуючи відповіді.
Олена всміхнулась, і він виплигнув майже на ходу.
Йому треба було в інший бік.
III
В коридорі почулися кроки. Зайшов Садко.
— Кляті порядки! Для статті на три сторінки треба збирати різних довідок на десять сторінок… — Сухі пальці його нервово перебирали аркуші.—Про що ти думаєш? — запитав Заболотного.
— Ні про що.
— Жаль. Слід хоч зрідка про щось думати.
— Шефе, чи не здається вам, що це товкти воду в ступі? Адже роботу зроблено, статті написано. Навіщо псувати папір і час на дисертацію? Краще б я ці півроку працював над іншими гідроокисами.