Читать «7 и 37 чудеса» онлайн

Кир Буличов

Кир Буличов

УВОД

ЧАСТ I

Чудо първо

Чудо второ

Чудо трето

Чудо четвърто

Чудо пето

Чудо шесто

Чудо седмо

ЧАСТ II

ВАВИЛОНСКИЯТ ЗИКУРАТ

БЕХИСТУНСКИЯТ НАДПИС

ПЕРСЕПОЛ

БААЛБЕК

ПАЛМИРА

НИМРУД-ДАГ

ПЕТРА

ХАДРАМАУТ

ДОЛИНАТА ГЬОРЕМЕ

ШАХИ-ЗИНДА

ОБСЕРВАТОРИЯТА НА УЛУГБЕК

ХИВА

ЧАСТ III

ФРЕСКИТЕ НА ТАСИЛИ

КАРНАК

АБУ-СИМБЕЛ

ТИМГАД

МЕРОЕ

АКСУМ

ЛАЛИБЕЛА И КАЙЛАСАНАТХА

ЗИМБАБВЕ

ИФЕ И БЕНИН

ЧАСТ IV

КОЛОНАТА НА ЧАНДРАГУПТА

ХРАМЪТ В КАНАРАК

ФАТЕХПУРСИКРИ

ТАДЖ-МАХАЛ

АНУРАДХАПУРА

СИГИРИЯ

ЧАСТ V

ПАГАН

ШВЕ ДАГОН

ПАГОДАТА МИНГУН

МАНДАЛАЙСКИЯТ ДВОРЕЦ

АНГКОР

БОРОБУДУР

ДЪНХУАН

КИТАЙСКАТА СТЕНА

ТОДАЙДЖИ

info

notes

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

Кир Буличов

7 и 37 чудеса

УВОД

Чудесата били седем: египетските пирамиди, Халикарнаският мавзолей, Родоският колос, Александрийският фар, храмът на Артемида Ефеска, статуята на Зевс Олимпийски и висящите градини на Семирамида.

Броят им се определял от магията на числото седем, ограничените възможности на човешката памет, пределите на античния свят и главно от устойчивостта на традициите. Когато приблизително през III век пр.н.е. някой провъзгласил именно това седемцветие за еталон на чудесата, част от човечеството, което живеело около Средиземно море, се подчинило на авторитета и само някои местни патриоти, без да оспорват самия принцип, се стараели да внесат частични поправки. Например римският поет Марциал признавал за седмо чудо на света Колизея, други — Александрийската библиотека, а трети — Пергамския олтар.

Хиляда години след падането на Рим, когато отново у хората се съживил интерес към това, което става извън пределите на малкия им свят, си спомнили за чудесата и силата на античния авторитет била такава, че споменатите седем чудеса се възприемали вече като неотделимо цяло, макар че някои от тях били напълно изчезнали от лицето на земята, като са се запазили само в древните ръкописи и предания. Именно тогава се появил известният израз: осмо чудо на света.

Осмо чудо на света били Палмира, Петербург, Венеция, дори Айфеловата кула. Девето чудо нямало и не могло да има. Към седемте чудеса можело да се прибави само едно, като с това се покаже безспорното му превъзходство над всичко, създадено от хората след утвърждаването на канона.

Гърците били големи пътешественици, но рядко излизали извън пределите на Средиземно море, затова слабо познавали вътрешните области на Индия, Югоизточна Азия и още по-малко Китай, а също така едва ли са имали представа за Африка по на юг от Сахара. Чудесата, сътворени извън пределите на техния свят, изчезнали или били забравени по времето, когато те се втурнали да плават в близките морета или, появили се след строгия и съвсем субективен подбор, не попаднали в „седмицата“. Така възникнала историческа несправедливост, чието отражение се чувствува и в опитите да се замени някое от известните чудеса, и в раждането на „осми“ чудеса на света.

Всяка историческа несправедливост, стига да не е причинила материални щети, може да се поправи, а още повече несправедливост от такова условно естество. Без да споря по избора на древните, а само като го използувам за изходна точка, се опитах да допълня списъка на чудесата с паметници, които не са попаднали в зрителното поле на древните елини.