Читать «Казки на ніч (збірник)» онлайн - страница 7
Руслан Горовий
Лікар закурив, випустив угору дим.
— Не чіпай. Ти розумієш, що їх з усього взводу лише двоє? Хай стоять хоч до завтра. Витягнем якшо шо. Не схоже, що там шось непоправне.
Жіночка побігла. Деякий час ми стояли мовчки. Лікар курив, а я дивився на солдатів.
— Отакі справи. Може, наразі це не дуже видно, однак насправді маємо ціле покоління калік. Причому калік повних — і фізичних, і моральних. Дожилися, млять.
В тилу
— Не плач, доню, не треба!
— Та я й не плачу, мам, уже сил немає ніяких, шоб плакать.
— Воно ж ніби й перемир’я, а там, може, й до повного миру недалеко.
— То лишень слова, мам. Слова, які нічого не вартують. Там і досі гинуть. Не сотнями, то десятками, та ж від цього не легше.
— Ти дзвонила йому?
— У нього телефон майже весь час вимкнений, та він сам звонив вчора вночі.
- І шо каже?
— Та шо каже? Сміється, заспокоює, про Пашку розпитує, а я ж чую, шо там шось гупає поруч.
— Ну головне, живий.
— Ага.
— А шо Пашка, бешкетує?
— Ну саме вік такий. Знаєш, мам, він теж змінився. То весь час машинками грався та літачками всякими. А це, бачу, почав у дітей пістолетики відбирати. Довелося купити йому, хоч і не хотіла.
— Клята війна.
— Отож. Діти як лакмус, усе чують, усе розуміють, на все реагують. Одне на гірці крикне: «Слава Україні!» — і одразу цілий хор відповідає: «Героям слава!»
— Скучає за Ігорем?
— Звісно. Щовечора просить татові подзвонить, а коли той дзвонить, то слухавку в мене вириває.
— Так, хто б міг припустити, шо таке буде?
— Мам, я не розумію. Ну як можна вчора бути братами, а зранку прокинутися і сказати, шо ми фашисти?
— То все політики, доню.
— Та невже? А воювати проти нас теж політики йдуть? Блукають нашими степами? А благословляють їх на війну з кадилами та хрестами теж політики?
— Не заводься, доню, не накручуй себе.
— Та я уже й накручувати не можу, мам. Буває, сяду посеред хати і думаю: навіщо було в кредити влазити та платити за квартиру? З пузом на п’ятий поверх бігати, переживати за дитя, шоб в один день усе хтось отак перекреслив?
— Ми не вибираємо, в які часи жити.
— Не вибираємо. Я оце подумала, шо ще жодне наше покоління не виросло в мирі. Ніхто з діда-прадіда. Усі воювали. Ми ще з Ігорем колись говорили про це, мовляв, Павло буде першим, хто житиме в мирі.
- І не кажи, страх божий. Слухай, доню, ми тут на кутку з бабами придумали хлопцям наплести теплих жилетів під форму. Понаходили старі светри, порозпускали і плетемо. Думаю, штук двадцять до кінця тижня буде. Ти придумаєш, як передати?
— Звісно, придумаю. Сьогодні попитаю у волонтерів шо да як.
— Ну бувай, доню. Пашку цьомай!
— Добре, і ви, мам, там тримайтеся.
Чонкін
Вадік пішов у армію добровольцем. У військкоматі зраділи, як побачили у нього водійське посвідчення з майже всіма категоріями.
— А на тракторі можеш?
— Ну які проблеми? Звісно. Якшо якась певна модель, то треба наловчитися, а так усе воно однакове. Я ж на екскаваторі працював!
— От і чудово, таких спеців нам і треба.
За три дні Вадік уже був на передовій. Йому дали величезний чорний КрАЗ, у якого замість кузова була приспособа для швидкого риття окопів. Працювати із землерийкою було не складно. Під’їхав, направив рампу з ковшами в потрібне місце — і гайда. Кілька хвилин — і чорновий варіант окопу готовий.