Читать «Лiкарськi рослини Прикарпаття» онлайн - страница 32
Ярослав Гладун
Зубниця бульбиста
(Dentaria bulbifera L.)
Родина капустяні (Brassicaceae)
Гола рослина висотою 40–60 см, з повзучим м'ясистим кореневищем, вкритим м'ясистими лусками. Стебло прямостояче. Листки перисторозсічені, черешкові. Квітки довжиною 1–1,5 см, зібрані у щитковидну небагатоквіткову китицю. Плоди — косо вгору спрямовані стручки довжиною до 3,5 см. У пазухах верхніх листків і в суцвітті містяться блискучі чорні бульбочки — цибулинки. Цвіте в квітні — травні.
Росте в тінистих широколистих лісах у Карпатах, на Поліссі, в Лісостепу, у Криму.
Назва роду походить від латинського слова, що в перекладі означає «зуб». Видова назва в перекладі з латинської мови — «бульбиста».
Рослина розмножується насінням, частинами кореневища та бульбочками.
Зубниця — декоративна рослина. Рожево-лілові китиці квіток і зелень вирізьблених листків роблять її окрасою наших лісів. Зірвана рослина швидко в'яне. Інші 2 види зубниці відрізняються тим, що у пазухах їх листків і суцвіттях немає бульбочок.
Іван-чай вузьколистий
(Epilobium angustifolium L.)
Родина онагрові (Onagraceae)
Багаторічна рослина з прямостоячим стеблом висотою 50-150 см, густо вкритим черговими сидячими ланцетними листками. Великі квітки зібрані в довгі китиці. Пелюсток і чашолистків по 4, тичинок 8, маточка одна, відігнута донизу. Плід — 4-стулкова довга стручковидна коробочка. Цвіте з червня до вересня.
Росте на лісових зрубах, згарищах, галявинах, просіках, поблизу доріг, на сухих горбах, сухих піщаних місцях по всій Україні.
Назва роду утворена від грецьких слів, що означають «маленький» і «вогкий». Видова назва в перекладі з латинської мови — «вузьколистий». Назви роду пов'язані з використанням цієї рослини як сурогату чаю.
Суцвіття добре помітні здалеку, приваблюють комах. Але не всі вони можуть поласувати нектаром. Від мух та інших дрібних комах він надійно захищений тичинковими нитками і трьома волосинками на стовпчику маточки. Дістають нектар лише бджоли, які й запилюють рослину. Квітки у суцвітті розкриваються поступово, починаючи знизу. Уночі і на дощ вони закриваються і поникають, захищаючи пиляки і маточку від зволоження. Іван-чай — рослина-годинник: його квітки завжди відкриваються о 6-7-й годині ранку. Розмножується вегетативно — додатковими бруньками, що утворюються на коренях, і насінням.
Іван-чай — один з перших оселяється на вирубках. Під його пологом створюється затінок, нагромаджується волога, і тут починають рости інші рослини. Добрий медонос. На Україні росте 2 види іван-чаю.
Калина звичайна
(Viburnum opulus L.)
Родина жимолостеві (Caprifoliaceae)
Червона калина… Скільки тепла, ласки у цих звичних нашому серцю словах. Скільки пісень, легенд присвячено цій скромній рослині. Був звичай над могилою дівчини садити калину як символ чистоти й суму.
Калина має високі декоративні властивості. Навесні вона прикрашається квітами, восени — янтарно-червоними гронами плодів і листям, яке поступово червоніє. Недарма й зараз у багатьох селах і містах можна побачити цю красуню.