Читать «Зобразіть мені рай» онлайн - страница 59
Володимир Арєнєв
— Приїду.
— Ну, мам, усе. Даруй, я поспішаю — на завтра ще треба…
— Розумію, доню. Ну, все…
— Бувай.
Гудки.
Стара трохи послухала їх і поклала слухавку. Лишалося ще домити підлогу й приготувати на завтра валізу. Хоча ні, завтра вона нікуди не піде. Втомилася. От і нема чого, займатиметься валізою — все одно сьогодні з нею не впоратися.
Втомилася.
5. Другого дня стара давала лад валізі: мила її ззовні й ізсередини, вклеювала нові пачки. Закінчила роботу тільки під обід.
В обід потелефонувала Філіпівна.
— Привєт, женщіна! Ну як, перебісилася? Чом не прийшла?
— Завтра прийду, — бовкнула стара.
— А я хотєла ото ще учора позвоніть — не получілося. Так прийдьош?
— Прийду.
— Давай. А то…
Зв'язок урвався.
Потому стара сиділа в кріслі і в'язала. Так і не помітила, як задрімала, а прокинулася від клямкання дверної ручки. «Невже злодії? Знайшли, до кого лізти».
Вона підвелася й без тіні страху ступила до передпокою. І справді, чого їй боятися? Не вб'ють же, а грабувати нічого.
— Вітаю, — мовив скелет. — Я от прийшов. Ти ж казала, що можна.
Стара розреготалася:
— Казала, що можна? Ну, заходь, гостем будеш.
Скелет чемно вклонився, прикладаючи до ребер пальцеві кістки:
— Дякую.
— Заходь, заходь…
Гість попрямував за господинею.
У квартирі давно вже не бувало нікого, крім старої, і тепер вона з якимось ревним метушінням приглядалася: чи все гаразд?! Розправила краєчок жовтавої від часу серветки, зиркнула на незаправлене ліжко й подумала, що треба хоч трохи прибрати. Потім розлютилася сама на себе: для кого прибирати, для кістяка? Дурна!
Скелет стояв у двірному отворі й роздивлявся, повільно повертаючи череп праворуч і ліворуч.
Біля ліжка із зім'ятими шторами, що вкрилися вгорі павутинням, стояв буфет, давній, як і усе в цій квартирі. По ньому крокували, виструнчившись за зростом, білі слоненята — за більшим менше. Серед них не було жодного цілого: у того не вистачало бивня, у цього — правої передньої ноги, й у всіх — хвостів. Позаду слоненят, біля стінки, височіли масивні канделябри, також із відбитими фрагментами (точніше, без них).
У буфеті було сиротливо й порожньо, й аж зовсім недоречно там бовванів пузатий металевий кухоль із вм'ятим боком. По кутках забилися каламутні чарки на високих гранених ніжках та перелякано споглядали за цим громаддям. Іще в буфеті лежав стос рваних по краях зошитних аркушів, укритих напівстертими клітинками й нечіткими чорнильними плямами.
Навпроти буфету стояла шафа, така чорна та висока, аж своїм боком затуляла вікно. Ліві дверцята шафи не зачинялися і порипували в такт крокам старої.
Біля дальньої від вікна стінки, поряд із дверима до передпокою, розпласталося низьке ліжко. В кутку перед ним, запнутий червоно-чорним рушником, висів мальований портрет невідомої скелету людини. Людина була в картузі й піджаку, із невеличкими вусиками й хитро примруженими очима. Вона гостро виставила цапову борідку й уважно слідкувала за старою.
Та опустилася в крісло, що вартувало біля ліжка, й ще раз махнула гостеві рукою: