Читать «Простір неспокою» онлайн - страница 8
Василь Головачов
“У них уже. розвидняється? Ага, стривай. Івар же казав, що живуть Реброви на Курилах…”
Просто перед Гнатом сидів Май Ребров І вичікувально дивився на нього, нічим не виказуючи свого здивування чи нетерпіння. Гнат відчув, що червоніє.
— Доброго ранку.
— Доброго вечора.
— Вибачте, що турбую… я, власне…
— Хочете поділитися думками про минулу першість?
— Та… н-ні! Дайте мені, будь ласка, телекс Аларіки, — бухнув Гнат відверто.
Ребров продиктував номер і знову глянув на Гната, все такий же рівний і спокійний, з плавними й точними рухами.
— Все?
Гнат кивнув і одразу віом став білим, як молоко, — Ребров вимкнув канал зв’язку зі свого боку.
— Х-ху! — з полегкістю зітхнув Гнат і засміявся, — Кремінь, а не людина! Нічим його не здивуєш! Але ж і я нахаба! Для чого мені її телекс? Що я їй скажу? Аларіко, привіт, як життя? Не забула, як ми з тобою?.. Тьху! Що б вона відповіла на моє запитання? П’ять років — і ні голосу її, ні зображення, тільки дедалі рідше й рідше, і бурхливіше— сплески спогадів у сумбурних снах на світанку, коли явина переплутується з маренням і ятрить душу рана в пам’яті… Й уже два роки вона без чоловіка!.. Чорт! Яке мені до цього діло. Все було з’ясовано п’ять років тому, часу достатньо, щоб вилікувати будь-кого! Але чого раптом барометр настрою повернув стрілку на поділку “Чекання”? Чого так нестерпно хочеться побачити Аларіку, поговорити?..
Гнат пошкріб щоку й набрав телекс Томаха. Це була єдина людина, з котрою він міг дозволити собі бути таким, яким він є у своїх очах, з яким можна поділитися горем, радістю, сумнівами чи тривогами.
Розділ 2
Поява “дзеркал”
О третій годині ночі Богданов підвівся з-за пульта обчислювача, зняв з голови контактор і кинув Станіславу Томаху, що сидів поруч у самих шортах:
— Порядок. Причина помилки в другому ряду комплексного змінного. Регімантас сподівався на свій геній математика і… навіть автомат не встиг би пройди всі етапи розв’язання задачі за той час, який лишався в нього до аварії.
— Я радий і не радий, — хрипко відповів Станіслав, теж встаючи і потягуючись. — Шкода, що так сталось, і добре, що тягар провини не лягає на працівників управління. Негарно, коли аварії трапляються наперекір усім вжитим заходам, але вже зовсім погано, коли вони трапляються з вини рятувальника, Може, поспимо тут? Все одно до ранку кіт наплакав…
— Ні. — Богданов надягнув сорочку. — Дружина непокоїтиметься. Я обіцяв, що буду сьогодні… себто, уже вчора ввечері.
— Тоді і я піду.
Станіслав зв’язався з диспетчером обчислювального центру, сповістив йому, що машина звільнилась, і не встиг вимкнути віом, як зображення в ньому змінилося: перед інспекторами виникла темна кімната, всередині якої вгадувалася розстелена постіль, а в світлому конусі передачі стояв молодий, міцної статури чоловік. Обличчя у нього було відкрите, трохи вилицювате, очі карі, губи великі, але пругкі. Псувала це обличчя лише нерішуча усмішка.
— Вибачте, що так пізно, — сказав, хвилюючись, юнак; це був Гнат. — Я шукав Станіслава, і мені дали цей телекс.